Günümüzde doğa ve insan ilişkisi nasıldır

yorumsuz
951 views
Günümüzde doğa ve insan ilişkisi nasıldır

 

Merhaba bu yazımızda insan ve doğa ilişkisi hakkında bilgi vereceğiz , günümüzde doğa ve insan ilişkisi nasıldır bu soruyu cevaplayacağız. İnsanların doğaya etkileri nelerdir , doğanın insana katkıları ile bağlantısı nelerdir kısa kısa tek sayfa bilgi vereceğiz. Hadi başlayalım.

 

 

 

 

 

Günümüzde doğa ve insan ilişkisi

Nasıl her devletin her ülkenin her ailenin hayatta karşılaştığımız veya karşılaşacağımız her şeyin bir düzeni bir kuralı var ise. Kainatın da belirli kuralları vardır. İnsanoğlunun yaşaması için kusursuz olarak bizlere sunulmuş Dünya’da yaşamamız tamamen doğa ile ilişkilidir. Doğayı bir bütün olarak kabul edersek , herhangi bir hayvanın soyunun tükenmesi , herhangi bir bitki çeşidinin Dünya’da kök salamaz hale gelmesi  , insanların doğanın işleyişine aykırı büyük zararlar vermesi bizim doğa ile ilişkimizi her geçen gün zora sokmaktadır. insan ve doğa bir bütündür. Bunu örneklerle açıklayacak olursak. Örneğin insanların kullandıkları araçların egzoz dumanları , fabrikaların baca dumanları , kimyasal silahların etkisi gibi sebeplerden dolayı atmosfer tabakasının delinmesi  Güneş’in ışınlarının Dünya’ya daha yoğun ulaşmasını sağladı ve buzulların daha hızlı erimesine yol açtı. Dev buzulların erimesi ile Dünya’da birçok ülkede sel taşkınları gibi afetler gerçekleşti ve insanlar yaşamlarını yitirmeye , bazı şehirler yok oldu ve bazıları da sular altında kaldı.

 

Doğa insanlara birçok kaynak sunar. Ancak bunlardan bazıları tükenebilir kaynaklardır. Bu kaynaklar tükendiğinde asla yeniden kullanamayacağız. Örneğin petrol , doğal gaz , kömür gibi kaynaklar tükendiğinde doğa insanoğluna bunu tekrar vermeyecektir. İnsanoğlu doğayı ne kadar korur , onu var olduğu gibi kabul eder ve değiştirmeden düzeni , bozmadan zarar vermeden doğaya ayak uydurursa. Doğa bize en güzel şekilde yaşanması daha kolay olan bir Dünya sunar. Bu yüzden doğa ve insan ilişkisi çok önemlidir. Bilinçli bir insan olmak , doğaya zarar vermemek , doğayı korumak ve geleceğe temiz bir doğa bırakmak için bilinçli davranmalı yaşamın sürmesi için doğanın işleyişini bozmamamız gerekmektedir. Burada en büyük sorumluluk insanlara düşmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın