Girit ve Miken uygarlıkları

yorumsuz
497 views
Girit ve Miken uygarlıkları

Girit ve miken uygarlıkları hakkında bilgi kısaca paylaşıyoruz. Kral minos dönemi uygarlığı ve girit adası ve miken uygarlığı kısa özet konu anlatımı açıklıyoruz. Bilgiler günceldir. Kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmış ve resimli. Ödev içinde kullanabilirsin. Başlayalım.

 

Girit ve Miken Uygarlıkları

Girit Uygarlığı ( Kral Minos )

M.Ö. 3000-1200 arasında Girit Adası’nda varlığını sürdürmüş olan Girit Uygarlığının en yüksek dönemi Kral Minos Dönemidir. Bu yüz-den tarihçiler bu uygarlığa Minos Uygarlığı deme eğilimindedirler. Minos Krallığı’nın en önemli mimari eseri ise Knossos Sarayı’dır (re-sim 95). Adını Minos Uygarlığı’nın başkentinden alan saray büyük bir iç avluyu çevreleyen yüzlerce oda ve koridordan oluşmaktadır. Minos Sarayları çok katlı olup bu katlar içeriden ve dışarıdan birbirine merdivenlerle bağlanır.

Minos mimarisinde bir plan izlenmediği, onun yerine ihtiyaca göre yapının çeşitli eklemelerle giderek genişletildiği görülür. Bu anlayışa göre başta yapılan bir plana sadık kalınmaz, yapı ihtiyaca bağlı olarak sonradan yapılan eklemelerle şekil alır. Bu tarz mimari anlayışa örnek olarak Hattuşaş Mimarisi ve Osmanlı Mimarisi verilebilir. Knossos Sarayı’nın içerisindeki fresk1lerde de sistemsizlik, keyfilik ve tesadüfi oluş devam eder. Resim konuları çeşitli hayvan ve bitki motif leri, tören veya bir şenlikte kutlama yapan kadın erkek figürleridir (resim 96, 97, 98). Knossos Sarayı’na ait bir resim örneğinin bir şenliği mi yoksa dini bir töreni mi yansıttığı çözülememiştir. Resimde boğa ile akrobatik figürler yapan dansçılara benzer figürler yer alır.

Minos Uygarlığı’nın bir diğer önemli merkezi Santorini Adası’nda bulunan Tarihi Thera kentidir. Antik kent kalıntısındaki hemen hemen tüm evlerin duvarları kaliteli fresklerle kaplıdır. Günümüze kalan resim örnekleri M.Ö. 1550-1450 yıllarına tarihlenmektedir. Resimler günlük yaşam hakkında önemli bilgiler verir. Doğa manzaraları, çıplak volkanik tepeler…

Minos Uygarlığı’nın Anadolu ile yoğun kültürel ve ticari alışverişi olmuştur. Girit ve miken uygarlıkları iç içe yaşamıştır. Bununla birlikte Anadolu’da yükselen taş heykel geleneğine karşılık Girit’te çok renkli dekorasyon ve resim ön plandadır. Girit’in ticari ve kültürel alışverişi daha sonra Mısır’a kaymıştır.

Miken Uygarlığı

Girit adasında Minos Uygarlığı hüküm sürerken Yunan Yarımadasında da Miken medeniyeti doğar. Girit ve miken uygarlıkları birbirlerine çok yakındır. Bunlar, M.Ö. 1800’lü yıllarda Yunanistan’ı istila ederek, yerli neolitik çiftçiler üzerinde feodal askeri bir egemenlik kuran Akalar’dır. İzleyen yüzyıllarda Yunanistan yarımadasının tüm hâkimiyetini ele geçirirler. Miken Uygarlığının en parlak dönemi M.Ö. 1400-1100 yılları arasıdır. Geometrik, yalın, süslemecilikten uzak, katı formlu olan Miken sanatı savaşçı kabile üslubu özellikleri taşır. Mimarisi de aynı şekilde erkekçedir. Miken Medeniyeti kuzeyden gelen Dor saldırılarıyla yıkılır.

miken uygarlığı
miken uygarlığı
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın