Gezi Yazısı Nedir Nasıl Yazılır örnekler

yorumsuz
1.932 views
Gezi Yazısı Nedir Nasıl Yazılır örnekler

 

Merhaba bu yazımızda gezi yazısı türü ile ilgili bilgi vereceğiz. Gezi yazıları nasıl yazılır özellikleri nelerdir maddeler halinde gibi. Gezi yazısı hakkında kısaca açıklıyoruz anlamını ve kompozisyon yazmak için neler gerekli falan yani kısaca gezi yazısı hakkında her şey burada ödeviniz için kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

Gezi Yazısı Nedir

Bir insanın gittiği yerler hakkında detaylı bilgilere sahip olarak bunları edebi bir üslup içerisinde yazıya dökmesine gezi yazısı denir. Gidilen yer hakkında edinilen her bilgi duygu ve düşüncelerle anlatılarak yazılabilir.

Gezi Yazısının Özellikleri Nelerdir

  • Gezi yazılarında anlatıcı kronolojik bir zaman izler.
  • Gezilen bölgeyle ilgili bilgi ve değerlendirmeler yansıtılır..
  • Gezi yazıları iyi bir gözlem becerisi gerektirir.
  • Konu alınan bölgenin doğal güzellikleri komşu bölgelerle ilişkileri yansıtılır.
  • Anlatılanlar hayal ürünü değil, gerçeklerdir.
  • Anlaşılır bir dil kullanılmalıdır.

Gezi Yazısı Örneği

Doğuya Yolculuk

Merak ettiğim bir şehir Elazığ ya gitmek benim için çok önemliydi. Araştırmalarım sonucu her şehirde olduğu gibi Elazığ şehrinin de farklı özellikleri dikkatimi çok çekmişti. Küçük nüfuslu bolca kırsalı ve dağları bulunan bu şehir harika yöresel yemekleriyle , çırçır şelalesi ile Harput dağı ile , güzel korunmuş türbeleri ile gerçekten harika bir yerdi.

Sabah kahvaltısı için gidilecek mükemmel yerlerden birisi olan hazar gölü ,  içinde batık şehir bulunan bir göl ve binlerce yıllık suyun altında kalmış medeniyetin karşısında kırsalda kahvaltı yapmak , piknik yapmakta oldukça keyif verici ve eğlenceliydi. Hemen arkasından uzunca sallanan bir köprünün üzerinden geçip giderek gittiğimiz çırçır şelalesi bambaşka duygular yaşamamı sağladı.

Bir sonraki adımda ise uzun taşlı yolları dik bir dağı tırmanma sonucu Harput Dağı’nın zirvesine ulaşmak, Orada eski bir medeniyetin Harput Kalesi’nin kalıntılarının içinde kurulmuş bir kafeteryada çayımızı yudumlamak ve dönüşünde bu dağın zirvesinde bulunan Arap baba türbesini ziyaret etmek o harika istediğim tüm duyguları bana yaşatmaya yetti.

Kaynak: Admin – Okuyorumben.com – Cear Emre

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın