Gazi Yaşargil kimdir kısaca hayatı biyografisi

yorumsuz
1.698 views
Gazi Yaşargil kimdir kısaca hayatı biyografisi

 

Selam bu yazımızda Gazi Yaşargil kimdir , kısaca hayatı hakkında bilgi veriyoruz. Kütüphane kaynaklı Gazi Yaşargil biyografisi sitemiz tarafından sizler için kısa özet haline getirildi. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Hadi Yaşargil’i tanıyalım.

 

 

 

 

GAZİ YAŞARGİL (6 Temmuz 1925, Lice, Diyarbakır)

Mahmut Gazi Yaşargil bilimadamı ve nörocerrah.1925 yılında Diyarbakır Licede doğdu. Lise eğitimini Ankara Atatürk Lisesi’nde tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girdi. 1944 yılında Almanya’ya giderek Friedrich Schiller Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdürdü. İkinci Dünya Savaşı’nın etkileri yüzünden 1945 yılında buradan ayrılarak İsviçre’deki Basel Üniversitesi’ne girdi.1950 yılında bu üniversitede doktora eğitimini tamamladı.Bir süre Bern Üniversitesi’nin psikiyatri bölümünde görev aldıktan sonra nöroloji alanına yöneldi.1965 yılında yardımcı profesör olan Yaşargil, 1965 ve 1967 yılları arasında, Amerika Birleşik Devletleri’nin Burlington kentindeki Vermont Üniversitesi’nin Nöroloji Bölümü’nde, Profesör Peardon Donaghy ile birlikte mikrovasküler cerrahi alanında çalışmalar yürüttü.

30 Ekim 1967 tarihinde, cerrahi mikroskop kullanarak ilk beyin bypass ameliyatını gerçekleştirdi. Bu başarısı ile nöroloji dünyasında kendinden bahsettirmeye başlayan Yaşargil, cerrahi alanında kullanılan ekipmanları yetersiz bularak, bu alanda yeni arayışlar içine girdi. Bu yönde yaptığı çalışmalar sonunda cerrahi alanına yüzer mikroskop ve anjiyografi gibi önemli katkılarda bulundu. Beyin ameliyatlarında kullandığı mikroskop, anverizmaların giderilmesinde çok önemli bir rol alarak bu alanda çığır açtı. 1973 yılında profesörlük ünvanı kazandı ve Zürih Üniversite’si Nöroloji Bölümü’nün bölüm başkanlığına getirildi.

1973 yılından beri cerrahi operasyonlarda yanında bulunan hemşire Dianne Bader-Gibson ile evli olan Yaşargil, meslek yaşamını ABD’de Arkansas Tıp Bilimleri Üniversitesi’nde sürdürmektedir. Amerikan Beyin Cerrahları Birliği tarafından “yüzyılın adamı” seçilen Yaşargil, birliğin saygın yayın organı olan Neurosurgery adlı derginin de kapağında yer almıştır.Beyin ve Sinir Cerrahı, Profesör Doktor, Yüzyılın beyin cerrahı, ünvanına sahiptir.

MLA (Modern Language Assoc.)
Erçel, Gülser, and Hiperlink (Firm). 100 Biyografide Dünya Ünlüleri. Hiperlink, 2012.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın