Fuat Sezgin Kimdir Kısaca Hayatı

yorumsuz
1.856 views
Fuat Sezgin Kimdir Kısaca Hayatı

 

Merhaba bu yazımızda Fuat sezgin kimdir Fuat sezgin kısaca hayatı ve hakkında bilgi vereceğiz. Bu bilgiler tek sayfa çalışma kağıdı olarak ya da ödev olarak kullanabilirsiniz. Fuat Sezgin hayatınızda karşınıza bir yarışma programı sorusu ya da genel kültür sorusu olarak çıkabilir bunu unutmayalım. iyi çalışmalar hadi başlayalım.

 

 

 

 

Fuat Sezgin

24 Ekim 1924’te Bitlis’te doğdu. Değerli Türk bilim adamı Prof. Dr. Fuat SEZGİN; uzun yıllar süren çalışmaları sonucu ortaya koyduğu bu eserle, İslam dünyasının bilim ve teknoloji alanlarında insanlığın gelişmesine yaptığı katkıları incelemekte, bilim tarihi için yeni bir bakış açısına kapı aralamaktadır. Dünya bilim tarihinde İslam biliminin oynadığı rolü çeşitli örneklerle ele alan bu eser, Batı merkezli bilim anlayışına bir alternatif niteliği taşımakla birlikte, İslam dünyası için de bilim alanındaki büyük başarılarını hatırlatan bir kaynak oluşturmaktadır.

 

Prof. Dr. Sezgin, Goethe Üniversitesine bağlı, Arap-İslam Bilimler Tarihi Araştırmaları Enstitüsü Müzesinin de kurucusudur. Bu müzede İslam Bilim tarihi ile ilgili 800 civarında obje yeniden Fuat Sezgin’in bilimsel çalışmalarının ağırlık noktası Arap-İslam kültür çevresinde tabii bilimler tarihi alanı olmuştur ve bu alanda 1965 yılında habilitasyon çalışmasını yapmıştır. Henüz İstanbul’da iken başladığı 7./14. yüzyıldan itibaren gelişen Arap-İslam edebiyatı tarihi çalışmasına (Geschichte des arabischen Schrifttums) Almanya’da da devam ederek, orientalistik çalışmaları için kaynak eser haline gelmiş ve hala aşılamamış 13 ciltlik eserinin ilk cildini 1967’de son cildini ise 2000 yılında yayınladı.

 

Prof. Sezgin, T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibidir ayrıca Suudi Arabistan Kral Faysal Vakfı’nın İslami Bilimler Ödülünü 1978 yılında alan ilk kişidir. Almanya Federal Cumhuriyeti’nden üstün hizmet ödülü almıştır. İran İslami Bilimler Kitap Ödülü gibi birçok ödüle layık görülmüştür. Prof. Dr. Sezgin’in günümüzde halen Türkiye Bilimler Akademisi-TÜBA, TÜBİTAK, Fas Bilim Akademisi ile Kahire, Şam ve Bağdat’ta bulunan Arap Dil Akademisi’yle ortaklaşa çalışmaları vardır. Haziran 2018 yılında 94 yaşında bir çınar daha devrilmiş Profesör Doktor Fuat Sezgin hayata gözlerini kapatmıştır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın