Friedrich Nietzsche kimdir kısaca hayatı biyografisi

yorumsuz
796 views
Friedrich Nietzsche kimdir kısaca hayatı biyografisi

 

Selam bu yazımızda Friedrich Nietzsche kimdir kısaca hayatı hakkında bilgi veriyoruz. Kütüphane kaynaklı Friedrich Nietzsche biyografisini kısa özet şeklinde yaşamını , kariyerini sizlerle paylaşıyoruz. Ödeviniz için kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

FRİEDRİCH NİETZSCHE (D. 15 Ekim 1844 Ö. 25 Ağustos 1900)

15 Ekim 1844’te doğmuştur. Friedrich Wilhelm Nietzsche “Güç İstenci”, “Üstinsan”, “Bengidönüş” gibi özgün fikirlerle tanınan varoluşçu Alman filozoftur. Babası Karl Ludwig Protestan Kilisesinde papazdı.Çocukluk yılları kadınların himayesinde geçti.İlk öğrenimini Bürgerschule’de tamamladı. Orada Gustav Krug ve Wilhelm Pinder ile arkadaş oldu ve müzik de dahil pek çok konuda zekasını gösterdi. Müzik konusundaki üstün yeteneğine rağmen Müzikte sıradan biri olmaktansa hiç olmam. diyerek müzik kariyerini başlamadan bitirdi. On üç yaşında ilk eserini yazdı (1857). İlk şiirini de takiben 1861 yılında kafasını kurcalayan varoluş soruları üzerine yazdı.

1858 yılında ünlü protestan okul Schulpforta’yı kazandı.Üstün başarılar gösterdi ve öğrenimi esnasında da Antik Yunan ve Roma klasikleri ile tanıştı. Daha sonra teoloji ve klasik filoloji okumak için Bonn Üniversitesi’ne gitti. Burschenschaft Frankonia grubuna üye oldu ve ilk yarıyıldan sonra okulu bıraktı. Nietzsche’nin felsefe öğretisi, kendi çağına tümden bir karşı çıkış olarak görülmektedir. Kendisinin bütün derdi, insanı akılcılığın kıskacından kurtarıp kendisi üzerinden düşünmesini sağlamaktır. Ona göre Tanrı ölmüştür ve insanlar Dünya’da yapayalnız kalmışlardır. Bu yüzden insanlar Tanrı’dan bekledikleri umut ve istekleri bir kenara bırakıp kendilerini Dünya’ya adamalılar. Böylelikle düşünce ile yaşam arasında bağ kurulması daha kolay olur.

Din, ahlak, çağdaş kültür, felsefe ve bilim gibi konularda eleştiriler yazmıştır. Nietzsche’nin etkileri felsefede, egzistansiyalizm ve postmodernizm üzerinde olmuştur. Değerlerin göreceliğini savunmuş, “iyi” ve “kötü” kavramlarını sorgulamış, eleştirmiştir.Kendisini “Filozoflar içinde ilk psikolog” olarak tanımlayan Nietzsche, Psikanaliz’de kullanılan “BilinçAltı” ( kavramından ilk kez bahseden kişi olmuştur. Nietzsche 1889’un başlarında sokakta yürürken birden yere düştü. Uzmanlara göre bunun sebebi sifilistir. Nietzsche’nin semptomları beyin kaynaklı. Felsefecilere göre bu hastalık Nietzsche’nin bazı eserlerindeki fikri tutarsızlığın da sebebi. Nietzsche, bir süre sonra zihinsel yetilerini tümüyle kaybetti. On bir yıl boyunca bitkisel denebilecek bir hayat sürdü. 25 Ağustos 1900 tarihinde hayata gözlerini yumdu.

MLA (Modern Language Assoc.) (okuyorumben.com kısaltmıştır)
Erçel, Gülser, and Hiperlink (Firm). 100 Biyografide Dünya Ünlüleri. Hiperlink, 2012.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın