Federico Fellini kimdir Kısaca hayatı Biyografisi

yorumsuz
329 views
Federico Fellini kimdir Kısaca hayatı Biyografisi

 

Merhaba bu yazımızda Federico Fellini kimdir kısaca hayatı hakkında bilgiler veriyoruz. Federico Fellini biyografisi , yaşamı , kariyerini kısa özet şekilde sizlerle paylaşıyoruz. Ödev için kullanabilirsiniz. Kaynakça gösterilmiştir.

 

 

 

 

FEDERİCO FELLİNİ (D. 20 Ocak 1920, Rimini Ö. 31 Ekim 1993, Roma)

İtalyan sinemasının ünlü senaristlerinden ve yönetmenlerinden olan Federico Fellini, hayatı boyunca 27 film yönetmiş, 7 kere Oscar’a aday olmasına karşın sadece 3 kere ödülü almıştır. Oscar Ödülü’nün yanısıra Cannes, Moskova, Venedik Film Festivalleri’nde birçok ödül kazanmıştır. Federico Fellini, 20 Ocak1920’de daha sonra filmlerinde sıkça kullanacağı Rimini’de doğdu. Çocukluğu ve gençliğinin büyük bir bölümü burada geçti.  Gençliği İtalya’da faşizmin en yüksek olduğu zamana rastlamıştı. Birçok meslekle uğraştı. Bunlar arasında polislik, gazetecilik ve çizgi roman ressamlığı da vardı.Film yönetmenliğinin yanı sıra radyo şovları ve ünlü aktör Aldo Fabrizi için mini skeçler de yazıyordu. Arada karikatür niteliğinde karakalem çizimler de yapmaktaydı. Her ne kadar yönetmenliği ile üne kavuşsa da tanınmasını sağlayanilk çalışması bir film afişi oldu.

1950 yılına gelindiğinde ilk filmi “Luci Del Varieta”yı Alberto Lattuada ile birlikte yönetti. Filmin senaryosu kendine aitti. Ardından tek başına çektiği “Lo Sceicco Bianco”(1952) geldi. !960 yılına gelindiğinde en çok yankı uyandıran filmi “La Dolce Vita”yı çekti. Başrollerinde Marcello Mastroianni ve Anita Ekberg’in yeraldığı filmde, genç bir gazetecinin zengin ve sosyetik insanlar arasında yaşadıkları anlatılmaktaydı. Yozlaşan sosyeteye ve entellektüel çevreye göndermeler içeren film ile dikkatleri üstüne topladı. Oscar’a 4 dalda aday olan film, tek bir ödül alabildi.

Filmlerinin bir bütünün parçaları olduğunu söylüyordu ve bu bütün birleştirilince kendi hayatı ortaya çıkıyordu. Işık, mekan, insanlardan oluşan kusursuz dünyalar yaratma çabasında olduğunu belirtmiştir. Her ne kadar yeni gerçekçilik akımının içinde yer alsada daha sonra fantezi dünyaları ile ilgili filmler yapmayı tercih etmiştir. Filmleri üzerinde detaylı çalışmayı seven Fellini, filmin her aşamasını kendi yönetiyordu. Eğitim hayatı pek de iyi geçmemiş, liseyi “Amarcord” adlı filminin çekimleri sırasında dışarıdan bitirmişti.1993 yılında Oscar Onur Ödülü’nü aldıktan kısa bir süre sonra 31 Ekim1993’de kalp krizi sonucu hayata veda etti.

MLA (Modern Language Assoc.) (okuyorumben.com kısaltmıştır)
Erçel, Gülser, and Hiperlink (Firm). 100 Biyografide Dünya Ünlüleri. Hiperlink, 2012.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın