Fakihe Öymen Kısaca Hayatı

yorumsuz
421 views
Fakihe Öymen Kısaca Hayatı

Fakihe Öymen kimdir , kısaca hayatı hakkında bilgi veriyoruz. İlk kadın milletvekilleri içerisinde yer alan Fakihe Öymen kariyeri ve biyografisi kısa özet olarak paylaşıyoruz. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı  yapılmış güncel bilgilerdir. Ödev için de kullanabilirsiniz. ilkleri başaran kadınlara sonsuz saygılar. Başlıyoruz.

Fakihe Öymen

Atatürk’ün Türk kadınına verdiği milletvekili seçme ve seçilme hakkından sonra yapılan 1935 seçimlerinde seçilen Türkiye’nin ilk kadın milletvekillerinden biri olan Fakihe Öymen,35 yaşında milletvekili seçilmişti.Fransızca ve İngilizce bilen Fakihe Öymen,1900 yılında İşkodra’da doğmuştur.Annesi Azize Hanım, babası İsmail Efendi idi. Yüksek öğrenimini İstanbul Darülfünunu Coğrafya şubesinde tamamlayan Öymen, Bursa Kız Muallim Mektebi Tarih- Coğrafya öğretmeniydi ve Türk Maarif Cemiyeti Kız Lisesi Müdürlüğü görevini yürütüyordu.

Evli ve iki çocuk annesi olan Öymen’in eşi Mehmet Edip Bey idi. Fakihe Öymen, ilköğrenimini İstanbul’da Koca Mustafa Paşa İlk Mektebi’nde, orta öğretimini sınavla girdiği İstanbul Kız Muallim Mektebi’nde, yüksek öğrenimini de İstanbul Dârülfünunu’nun Coğrafya şubesinde yapmıştır. 1922’de Kandilli Kız Lisesi Coğrafya öğretmenliğine atanmıştır. 1923’te Bursa Kız Muallim Mektebi’nde Tarih, Coğrafya öğretmeni olmuş, bir sene sonra da aynı okulun müdür muavinliği görevine tayin edilmiştir. 1931 yılına kadar bu iki görevi birlikte yürütmüştür. 1931’de Ankara Türk Maarif Cemiyeti’nin Bursa’da açtığı Kız Lisesi’nde müdür olmuştur. Bu görevi milletvekili seçilene kadar sürdürmüştür.

Fakihe Öymen Kariyeri

8 Şubat 1935 seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi tarafından milletvekili adayı olarak gösterilmiş ve V. dönem İstanbul milletvekili olarak meclise girmiştir. Bu seçimde 1.625 oy alan Fakihe Öymen, VI. Dönemde 1.525 oyla, VII. Dönemde 1.709 oy alarak İstanbul milletvekilliğine ve VIII. Dönemde de 138.771 oyla Ankara milletvekilliğine seçilmiştir.

1936 yılında toplanan Üçüncü Türk Dil Kurultayı’nda Gramer-Sentaks Komisyonu’nda başkan olarak çalışmıştır.

VI. ve VII. Dönemlerde de İstanbul’dan, VIII. dönemde ise Ankara’dan milletvekili seçilen Fakihe Öymen, 6 Nisan 1983 tarihinde vefat etmiştir.

1950 yılına kadar Meclis’te görev yapan Fakihe Öymen, 1941-1949 yılları arasında Türk Eğitim Derneğibaşkanlığını yapmıştır. Türk Tarih Kurumu, Türk Dil Kurumu, Türk Eğitim Derneği ve Türk Parlamenter Birliği’nin aktif bir üyesi idi.

Fakihe Öymen, Bursa Kız Muallim Mektebi’ne müdür olarak 1931 yılında atanmıştı. Öymen’in müdürü olduğu Bursa Kız Lisesi, 1854’te kurulmuştu. Osmanlı imparatorluğu’nda batılılaşma hareketlerinin hızlandığı yıllarda kadınların da eğitimine önem verilmeye başlanmış ve Türk toplumunda kız çocuklarının eğitimli olması adına bu tür okullar açılmaya başlamıştır.

Fakihe Öymen, eğitimi ile ilgili olarak Arı İnan’a şunları anlatmıştır:

Hayır, şimdi ben aslında coğrafyadan mezunum. Fakat evvelâ İnâs (Kız) Darülfünunu’na (üniversitesine), yani kız darülfünununa yazıldım ben. O zaman erkek darülfünununa almıyorlardı, kız darülfünunu vardı. O vakit şubeler erkek darülfünununda olduğu gibi ayrı ayrı değildi. Mesela ben edebiyat şubesinde idim. Asıl tabiiyeye girecektim. Dediler ki, tabiiye ezber ister; edebiyat şubesine girdim. Edebiyat şubesinde çeşitli tarih okudum, felsefe okudum, pedagoji, sanat tarihi okudum mesela. Osmanlı tarihi okudum, eski çağları okudum. Reşat Bey vardı, tarih müderrisi (hocası), O benim hocamdı.Bizi o şekilde çalıştırdı ki, benim bütün tarih kültürüm, İnâs Darülfünununda ki kültürdür. Tabii sonra ben de okudum.

Ondan sonra İstanbul Darülfünunu’na inkılap ettik (dönüştük) biz. Dediler ki, inâs darülfünununda ki devamınız sayılıyor, isterseniz şimdi imtihan olursunuz ve İstanbul Darülfünunu’nun şehadetnâmesini(diploma) alırsınız. Şubelere ayrıldık, ben Coğrafya şubesinden mezun oldum. Fakat beni tarih coğrafya hocası diye tayin ettiler. Ben hem tarih, hem coğrafya okuttum. Yalnız tarih kültürüm söylediğim gibi, hakikaten Reşat bey zamanındaki kültürdür. Ayrı ayrı hocalarda okudum. Vahip Bey vardı. Sanat tarihini ondan okudum. Osmanlı tarihi vardı. Eftaleddin Bey’den okudum, babası Ankara’daki çocuk doktorumuz Haldun Bey’di. Asıl eski çağ tarihini Reşat Bey’den okudumdu. Kuvvetli bir adamdı, beni de pek severdi.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 15 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın