Ergonomik Tasarım Nedir örnekleri

yorumsuz
13.529 views
Ergonomik Tasarım Nedir örnekleri

Ergonomik tasarım nedir , ergonomik tasarım örnekleri ile kısaca resimli olarak açıklıyoruz. Hayatımıza yeni giren bu kelime ergonomik ne anlama gelir , örnekler verildiği zaman farkı nedir kısa özet olarak paylaşıyoruz. Şimdi başlıyoruz.

 

Ergonomik Tasarım

Öncelikle ergonomik nedir : Kökü yunanca bir kelime ergos dan gelir. Bizim Türkçe deki karşılığı kullanışlı demektir. Örneğin ergonomik tasarımlar vb. yerine kullanışlı tasarımlar diyebiliriz. Aynı zamanda ergonomik tasarım kısaca açıklamak gerekirse: Geliştirilmiş , denenmiş , daha uygun , daha kullanışlı , yeni nesil , bir seviye daha üstün gibi anlamlarda da kullanılır.  Burada önemli olan husus ürünün kullanışlı ve kullanmaya elverişli ve işi kolaylaştırıyor olmasıdır.

Ergonomik Tasarım Örnekleri

 

ilk örnek olarak mause pad ( Fare tutucu) olarak gösterebiliriz. Günlük yaşamda oldukça yoğun ve aktif kullandığımız bilgisayarın olsa da olur , olmasa da olur denilen bir parçasıdır. Ancak Mause pad kullanıldığında , hem mause hizalama ve hareketlerini daha düzgün yaparız. Hemde bileklerimizde nasır oluşmasını engeller. Bu da bize kullanışlı ve kolay bir ergonomik tasarım ürünü olarak yansır.

 

Ergonomik Tasarım Örnekleri – 2

 

İkinci tasarım örneğimiz tabi ki bir sandalye. Sandalyeler oturmak için kullanılır. Ancak küçük bir dokunuş ile  çantanızı masaya koymak yerine oturduğunuz sandalyeye asmak , hem masa da geniş bir alan olmasını hemde çantanızın hemen yanında olmasını sağlar. Ancak Türkiye şartlarında bu durum risk taşır. Gözünüzün önünde olmayan her değerli eşyanız , başkaları tarafından gasp edilmek için izleniyor olabilir.

 

 

Ergonomik Tasarım Örnekleri – 3

üçüncü ergonomik tasarım örneği çok basit ama gerçekten çok kullanışlı ve oldukça fazla kullandığımız bir ürün için yapılmış. Bu ürün çay bardağı. Çay sıcak içilen bir ürün olduğu için bardağa doldurduğumuz elimiz ile tutmakta güçlük çekeriz. Elimizi fazla ısıttığı için yakma riski bulunur. Ancak bu tasarım ürünü içine sıcak bir içecek konulduğunda tutulmakta zorluk çekilmesin diye , iç kısmına ayrı bir alan , dış kısmına tutmak için ayrı bir alan yapılmış. Ergonomik tasarım dediğimiz tam da budur.

 

Ergonomik Tasarım Örnekleri – 4

Bu örnek aslında tüm insanları ve insanlığı ilgilendiren bir husus. Hepimiz zaman zaman yolculuklar yaparız. Yolculuklarımız sırasında benzinliklere lavabo ihtiyacı için mola veririz. Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte , elimiz hiç bir yere değmeden kullanım çıkabileceğimiz tasarım harikaları , ergonomik lavabolar icat edilmiştir.  El değmeden kapı açılıp , kapanması , el değmeden su musluğunun çalışması , otomatik kurutma makinası vb gibi ürünlerin tamamı erogomik tasarım örnekleri içerisinde yer alır.

 

Ergonomik Tasarım Örnekleri – 5

Bu konuda verebileceğimiz günlük hayatta en çok kullandığımız ve duyduğumuz başka bir ürün. Yataktır. Erogonmik yatak ürünleri oldukça popüler ve tercih edilmektedir. İçerilerindeki yay sistemleri , vücudun şekline göre , uyuma pozisyonuna göre , denge sağlayan , sertlik ve yumuşaklık hassasiyeti olan bu yatak türleri. Uykuyu oldukça daha iyi hale getiriyor. Sabah uyandığınızda sanki hiç uyumamış gibi değilde , kuş tüyünde deliksiz bir uyku geçirmiş gibi hissetmenize yardımcı oluyor. Ayrıca çıkan son teknolojiler ile aynı zamanda yatak altı bir dolap olarak kullanılabiliyor , aynı zamanda kanepeye dönüşebiliyor.

Ergonomik tasarım nedir , örnekleri ve ürünleri konusu burada bitmiştir. Eklemek istediğiniz birşeyler varsa yorumlara bekleriz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 18 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın