En çok oynanan halk oyunları ve kıyafetleri nelerdir

yorumsuz
2.415 views
En çok oynanan halk oyunları ve kıyafetleri nelerdir

Merhaba bu yazımızda en çok yörenizde en çok oynanan halk oyunları nelerdir ve bu yörelere ait kıyafetler nelerdir adlı konuyu işleyeceğiniz. Eğer bu konuya ödeviniz için geldiyseniz doğru adrestesiniz bilgileri ilköğretim oretaöğretim ve lise seviyesinde kullanabilirsiniz.

En çok oynanan halk oyunları ve kıyafetleri

1-) ZEYBEK

Zeybek oyunları tek kişi tarafından oynandığı gibi teklerden oluşan bir daire halinde de oynanmaktadır Zeybek oyunları, toplu olarak oynandığı zaman oyuncuların birbirlerine tutunmadan oynadıkları salma oyunlardır.

Bu oyun türüne Ege Bölgesinde rastlanır Aydın, İzmir , Muğla, Denizli, Bilecik, Eskişehir , Kütahya,Çanakkale, Kastamonu, Uşak, Manisa, Balıkesir , Burdur

Kıyafetler: Zeybek oyunu genellikle özel kostümleriyle oynanır. Kıyafetleri görsel açıdan çok dikkat çekici, kıyafetin üzerine yapılmış işlemeler ise otantik bir havadadır. Yöre insanlarının geçmişte normal yaşantılarında giydiği günlük kıyafetleri, yöre halk danslarının özel kostümü halini almıştır.

 

2-) HALAY

Toplu, düz dizi biçiminde ve oyuncuların birbirine tutunarak oynadığı oyun türüdür.

Doğu,güneydoğu ve Orta Anadolu’da davul zurna eşliğinde oynanır. Bitlis, Bingöl, Diyarbakır, Elazığ, Malatya, Kahramanmaraş,Gaziantep, Erzurum, Erzincan, Sivas, Mardin, Muş, Yozgat,Çorum, Adana, Ankara, Siirt, Hatay, Tokat, Şanlıurfa

Kıyafetler:  Halay oyunu için kıyafetler çok önem teşkil etmemekle birlikte yapılan hareketler ve uyumluluk ön plandadır. Günümüzde halay çoğunlukla düğünlerde karşılaşmaktayız. Halay oyunu için rahat kıyafetler tercih edilmelidir.

 

 

3-) Horon
 Oyuncuların dizi biçiminde birbirine tutunarak oynadığı oyunlardır Doğa yapısının sert ve dağlık oluşu, denizinin ve havasının kararsızlığı horon oyunlarında göze çarpar.
Doğu Karadeniz kıyılarında kemençe veya davul eşliğinde icra edilir.Trabzon, Samsun, Artvin, Ordu, Rize
Kıyafetler:  Karadeniz Erkek Kostümü alpaka kumaştan yelek , Alpaka kumaştan yada bossa kumaştan yapılmış zılga , başında dolama , hakim yakalı çift düğmeli poplin gömlek, Deri sallama kemer yada vinneks sallama kemeri, köstek zinciri, muska, tabaka, ayakklarında ise deri çizme bulunmaktadır.Talep edilir ise derneklere yada organizasyon firmalarına göğüse Türkiye bayraklı arma dikilir.Karadeniz bayan kostümü ise içinde fistan üzerine işlemeli yelek kenarları sutaşı geçilmiş altında basma şalvar ve uzun yün çorap el işi olarka verilir talep edilir ise ayrıca orlon yün karışımı basit renkli karadeniz çorabıda verilmektedir.
Ayrıca ürün aksesuararı beşi bir yerde gerdanlık , pullu yazma bu üründen 2 adet verilirki kostümün en hoş ve güzel noktası budur.belinde ise dokuma ismaliye kuşak ayrıca peştemal ve keşan kullanılabilir. Ayakkabı ise deri ayakkabı yada kara lastiktir.

 

 

4-) Kaşık

Ellerinde ritim aracı olarak tahta kaşıklar bulundururlar.Çıkardığı ses ve uyumlu hareketlerin eklenmesiyle güzel bir görsellik sunar. Günümüzde en çok Ankara havaları eşliğinde popülerdir. Güney Anadolunun Akdeniz’e uzanan kesimleri genellikle kaşıklı oyunlar bölgesi olarak gösterilir.

Eskişehir , Afyon, Kütahya, Bilecik, Kırşehir , Konya, Mersin,Antalya, Bolu, Bursa

 

Kıyafetler: Günümüzde kaşık oyunun bir çok yöresel kıyafeti bulunmaktadır. Bir çok yöre de ise günlük kıyafetlerle düğünlerde oynandığı bilinmektedir. Örnek verecek olursakSilifke kaşık oyunu kıyafeti erkek ve çocuk kıyafeti kollu cepken üzeri sırma işlemeli ve sutaşı ile suzane karıştırılması, şalvar ise aynı şekilde sırma lase ve suzane işleme karıştırılması ile oluşur kalıp olarak yarım ağlı olan bu şalvar ayrıca uçkurlu yada beli lastikli olarakta yapılmaktadır. Mersin kostümü belinde ismaliye kuşak ayakklarında ise deri yemeni ile yün çorap bulundurmaktadır.Başında ise dokuma kuşak tan başlık yapılır.

Bayanlarda ise dokuma üçetek üzerine yelek kadife kumaştan belinde dokuma kuşak yada talep edilir ise paralı kemer, önünde ise ponpon süslemeli önlük, altında şalvar lastikli içinde ise şile bezi gömlek kullanılır.Başında ise paralı fes ve yazma güpürlü ve desenlidir.

 

5-)BAR
Toplu olarak ve genellikle düz dizi ya da yarım ay biçiminde, oyuncuların birbirlerine tutunarak oynadıkları disiplinli grup oyunlarına bar denir.
Genellikle Doğu ve Kuzeydoğu Anadolu bölgesinde icra edilen bir oyun türüdür Erzurum, Kars, Ağrı, Artvin, Gümüşhane, Bayburt, Erzincan

Kıyafetler: Cistik: Bar oynarken ayağa giyilen ayakkabıdır.

Zığva: Uçkurlu, beli bol lacivert kumaştan yapılan arkası torba şeklinde pileli giysidir.Bunun üzerine siyah ipek kaytansüs olarak işlenir. Zığvanın bol olmasını sağlayan pile sayısının 32 olmasına özen gösterilir.

Yelek: Lacivert kumaştan yapılmıştır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Ekim 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın