Duyu Organlarının Önemi ve Özellikleri

yorumsuz
443 views
Duyu Organlarının Önemi ve Özellikleri

 

 

Bu yazımızda duyu organlarının önemi ve duyu organlarının işlevleri bahsedeceğiniz. Ödeviniz için kullanabilirsiniz duyu organları hakkında bilgiler bu sayfada…

 

Duyu Organlarının Önemi

Duyu organlarımız

  • göz
  • kulak
  • burun
  • dil
  • deri
  • Bazı araştırmalara göre altıncı hissin de bir duyu organı olduğu belirtilmektedir.

 

Özellikleri

Göz organı görme işlevini , kulak organı işitme görevini , burun koklama , dil tat alma ve deri dokunma görevini gerçekleştirir. Uyarıcıların duyu organları tarafından alınıp beyne iletilmesine duyum denir.  Duyularla edinilen bilgilerle duyumlarımız nesneleri gerçek olarak ( somut şekilde) algılamamızı sağlar.  Bu nedenle nesnelerin bilincinde oluruz.

Duyu organlarımız sayesinde çevremizi algılarız. Kendimizi ve çevremizi tanırız. Hissetmek, varlıkların farkında olmak insanlar için oldukça önemlidir. Hayatın devam etmesi, anlamlı olması, engellerin aşılması, insanların sorumluluklarını yerine getirebilmesi, topluma kolayca adapte olmaları duyu organlarının sağlıklı bir şekilde bulunmasıyla ilgilidir. Duyu organlarımız, sosyal hayatımızda her türlü ihtiyacımızı karşılar ve insan olmamızın gereğinin en anlamlı şekilde yerine getirilmesini sağlar. Bu donanım, düşünceyle birleştiğinde tamamlanmış olur.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Ekim 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın