Dünyanın Yapısı ve Özellikleri Hakkında Bilgi

yorumsuz
1.376 views
Dünyanın Yapısı ve Özellikleri Hakkında Bilgi

 

Bu yazımızda dünyanın yapısı nasıldır, dünyanın yapısı ve özellikleri nelerdir,  dünyanın yüzeyinde ne var ve neler öğrendik hakkında bilgi vereceğiz. Ödeviniz için kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

Dünyanın Yapısı ve Özellikleri

Dünya güneş sisteminden oluşmuştur ve sekiz gezegenden biridir. Dünyamız güneşe yakınlık bakımdan 3. gezegendir. Dünyamız güneşin ve kendi etrafında dönerek hareket etmektedir. Alttan ve üstten hafif basık ve ortasından şişkin bir küre şeklinde olduğu kanıtlanmış bir bilgidir. Dünyamız çok eski çağlarda düz bir tabak şeklinde ve hareketsiz olduğu bilinmekteydi. Güneş’ in ise Dünya’ nın etrafından döndüğü sanılıyordu. Dünya’ nın yuvarlak olduğunu ise ilk ortaya çıkaran M.Ö 6. Yüzyılda eski Yunan bilgini Pisagor olmuştur. Dünyanın şeklini bir çok bilim insanı araştırmış ve sadece Pisagor yuvarlak olduğunu belirtmiştir.

 

Dünyanın Yapısal Özellikleri ( Katmanları )

Hava küre uzay boşluğuna kadar Dünya’ yı saran ve gaz tabakasının bulunduğu katmandır. Diğer ismiyle atmosfer olarak da adlandırılmaktadır. Şayet atmosfer olmasaydı Dünyamız oldukça soğuk olur ve yaşanamayacak bir yer haline gelirdi. Uzaydan inen taşlar ise yeryüzüne ciddi zararlar verirlerdir. Gözle görülmeyen hava küre toz ve su buharları barındırmaktadır. Tüm hava olayları bu katmanda gerçekleşmektedir.

 

Su küre ile Dünya’ nın %70′ i sularla kaplıdır. Dünyamızda bulunan denizler, okyanuslar, akarsular, göller ve yerlatı suları su küreyi oluşturmaktadır. Dünya’ nın dörtte üçü sularla kaplı olduğu için, uzaydan bakıldığı zaman mavi görülmektedir. Canlılar için su kürenin önemi çok büyüktür ve bir çok canlı su kürenin içinde yaşarlar. Etrafı suyla çevrilmiş olan kara parçalarına kıta diyoruz. Dünyamızda en çok su okyanusta bulunmaktadır. Denizlerin ve okyanusların suyu tuzlu olmaktadır. Fakat göller ve akarsuların suyu tatlıdır.

 

Taş küre Canlıların üzerinde yaşadığı, ( yani bizlerin) bulunduğu katmana taş küre denir. Taş küreyi ise ovalar, kıtalar, dağlar, tepeler, deniz tabanları oluşturmaktadır. Kayaçlar ve topraklardan meydana gelmektedir. İncelendiği zaman diğer katmanlardan daha ince bir yapıya sahiptir. Karalar yer kabuğunun ¼’ ünü oluşturmaktadır.

Dünya’nın gözlem yapılamayan katmanları ise ateş küre ve ağır küre ( çekirdek) tir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Ekim 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın