DNA nın kendini eşlemesi sırasında olayları aşamaları

yorumsuz
472 views
DNA nın kendini eşlemesi sırasında olayları aşamaları

 

DNA kendini nasıl eşler , DNA nın kendini eşleme aşamaları sırasıyla açıklıyoruz. Eşlemesi sırasında maddeler halinde olayları ödeviniz için paylaşıyorum. Sayfamızı arkadaşlarınıza tavsiye etmeyi unutmayın.  Hadi başlayalım.

 

 

 

 

 

DNA Hakkında

DNA, anne ve babadan yavru bireylere aktarılır. Bu aktarımın gerçekleşmesi için hücre bölünmesi öncesinde hücredeki DNA molekülü miktarı iki katına çıkar. Bu olaya DNA’nın kendini eşlemesi denir. Kalıtsal karakterleri DNA’nın oğul döllere aktarılabilmesi için kendini eşlemesi gerekir. Bu da kromozom sayısına sabit tutan mitoz bölünme gerçekleşir.Yani DNA molekülü hücre bölünmesinden önce hem miktar olarak hem de nükleotit sayısı olarak iki katına çıkar.Hücre bölüneceği zaman DNA interfaz da kendini eşler.

DNA nın kendini eşlemesi

1. DNA’nın iki zinciri birbirinden ayrılır.

2. Sitoplazmada serbest halde bulunan nükleotitler çekirdeğin içine girer.

3. Nükleotitler birbiriyle eşleşir. Bu eşleşmede Adenin nükleotitin karşısına Timin nükleotiti, Sitozin nükleotitin karşısına Guanin nükleotiti gelir.

4. Sonuçta başlangıçtaki DNA’nın aynısı olan bir DNA molekülü daha oluşur.

 

UYARI: DNA eşlenmesi sonucunda bir DNA’dan aynı özellikte iki yeni DNA üretilmiş olur. DNA eşlenmesinin amacı; DNA’daki kalıtsal bilgilerin yeni oluşacak yavru hücrelere aktarılmasını sağlamaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın