Diş Fırçası Hangi Malzemelerden Yapılır

yorumsuz
2.704 views
Diş Fırçası Hangi Malzemelerden Yapılır

Bu yazımızda diş fırçası hangi malzemelerden yapılır , diş fırçası malzemeleri ve diş fırçası nasıl yapılır tarihi hakkında bilgi vereceğiz. Eğer bu konuya ödev yapmak için geldiyseniz doğru adrestesiniz. Ya da bu konuya merakınız dolayısı ile geldiyseniz sizi ayrıca tebrik ediyorum. Konumuza geçelim.

Diş Fırçası Hangi Malzemelerden Yapılır

Normal bir diş fırçasında 40 ile 60 adet arasında kıl demeti bulunmaktadır ve her demette ortalama 40-50 adet kıl bulunmaktadır bu diş fırçasının büyüklüğüne göre değişkenlik gösterebilir. Yaygın kullanıma başlandığı zamandan beridir diş fırçalarında genellikle sentetik fiber kullanılmaktadır ve bazı firmalar tamamen plastikten de üretebilmektedir. Fakat bazen kullanımında hayvan kıllarından da faydalanılmaktadır.

Ağız temizliğinde dal, kuş tüyü, hayvan kemikleri, kirpi dikenleri vb. araçlar kullanılmıştır. Tarihte bilinen ilk diş fırçası Eski Mısır’da MÖ 3000 yılında kalem boyunda ağaç dalları kullanılması ile yapılmıştır. Roma’da diş fırçaları doğal maddelerden yapılan kürdanlardan oluşmaktaydı. İslam dünyasında Salvadora persica (misvak) ağacının dalları ile diş fırçaları yapılmıştır. Misvakın kullanımı, kullanımına öncülük eden Peygamber Muhammed’in dönemine kadar gitmektedir. Sodyum bikarbonat ve tebeşir de diş temizlemede tarihte yaygın olarak kullanılmıştır.

ilk diş fırçası, 1498 yılında Çin’de yapıldı. Sibirya ve Çin’in soğuk iklimlerinde yaşayan domuzların boyunlarının arkalarından koparılmış kıllar, bambu ya da kemikten saplara bağlanırdı. Doğu’dan gelen tacirler, bu fırçaları Avrupalılara takdim etti ancak onlar domuz kıllarını çok sert buldu. O dönem dişlerini fırçalayan Avrupalılar daha yumuşak, at kılı fırçaları tercih etmekteydi. Ancak o dönemde çoğu insan yemekten sonra dişlerini sert bir kuş tüyüyle temizler, pirinç ya da gümüş kürdanlar kullanırlardı. Bu durum, 1938’de ilk naylon kıllı diş fırçası bulunana kadar sürdü.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Ekim 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın