Din Hayatımızın Hangi Yönlerini Etkilemektedir

yorumsuz
1.218 views
Din Hayatımızın Hangi Yönlerini Etkilemektedir

 

Merhaba bu yazımızda din hayatımızı nasıl etkiler , din hayatımızın hangi yönlerini etkilemektedir , Din hayatımızı etkiler mi , hangi konular da etkiler sorusunu cevaplayacağız. Din kültürü ödeviniz için kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Din Hayatımızın Hangi Yönlerini Etkilemektedir

Din duygusu insanın doğasında var olan bir duygudur. Bu anlamda din ve inanma, insanın insan olma özelliklerindendir. Onu insan hayatından çıkarmak mümkün değildir. Dinler tarihi alanında yapılan araştırmalar, az da olsa tanrı inancı olmayan insanlara rastlamasına rağmen, her toplumun bir dine sahip olduğunu ortaya koymuştur. Tarihin belirli dönemlerinde dinin gereksiz olduğunu, insanların onsuz da yaşayabileceklerini savunan ve dinin yerine bilimi koymak isteyen insanlar olmuştur. Fakat bunda başarılı olamamışlardır. Bugün dünya nüfusunun çok büyük bir kısmının bir dine sahip olması bunu açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

 

”Din insanı mutlu kılmayı hedefleyen bir kurumdur.”

”Din insanın hayatını anlamlandırmasına katkıda bulunur.”

”Din, insanı düşünce açısından olgunlaştırmayı, tutum ve davranışlarında ölçülü ve dengeli olmayı hedefler.”

“İnsanı aklını kullanmaya, düşünmeye teşvik eder. Aklın en önemli göstergesi düşünmektir. Doğru düşünen insan doğru bilgiler elde eder ve doğru davranışlarda bulunur.”

“İnsanı aklını ve özgür iradesini kullanarak iyiyi, güzeli ve doğruyu bulmaya; iyi insan olmaya ve onu yararlı işler yapmaya yönlendirir.”

“İnsana sorumluluklarını bildirir ve bunları yerine getirme konusunda uyarılarda bulunur. ”

“İnsanı öğrenmeye, araştırmaya, bilgi edinmeye teşvik eder. İnsanın aklıyla bulabileceği doğruları insanlara hatırlatır, onun unuttuğu ya da hiç bilmediği konularda doğru bilgi verir. ”

“Din, insanın anlam arayışına cevap verir. İnsan yaşamın amacı, öldükten sonra ne olacağı vb. konularda bilgilendirir. Bu anlamda dinin temel amacı, insanın hayatını anlamlandırmada yardımcı olmaktır. Kur’an, insanın hayatını anlamlandırabilmesi için okumasını, düşünmesini, anlamasını ve buna göre davranmasını ister.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Ekim 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın