Deneme nedir Deneme yazısı kısaca örneği

yorumsuz
780 views
Deneme nedir Deneme yazısı kısaca örneği

Deneme nedir, nasıl yazılır kısaca açıklıyoruz. Deneme yazısı yazma ve kısa örneği paylaşıyoruz. Özellikleri ve kuralları ünlü yazarları hakkına bilgi veriyoruz. Bilgiler günceldir ve yenidir. Başka yerde olmayan kütüphane kaynakçalı ve farklıdır. Dilerseniz ödev için kullanabilir. Tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Başlayalım.

 

Deneme Yazısı Nedir – Nasıl Yazılır

Yazarın serbestçe seçtiği herhangi bir konuda hükme yarma amacı olmadan, kendi kişisel görüş ve düşüncelerini anlattığı adeta içini döktüğü orta uzunluktaki yazı türüdür. Denemede yazar seçtiği konudaki kendi duygu ve düşüncelerini araştırın Söylediklerini kanıtlama yoluna gitmez, düşüncelerini de kesin sonuçlara bağlamaz. Her konuda deneme yazılabilir. Denemede ele alınacak konulara sinir çizmek mümkün değildir. Hayat, ölüm, aşk, gurbet, sanat, din, ahlak …vb. denemenin konusu olabilir.

Denemenin başarısı yazarın dili kullanmadaki ustalığına ve kültürünün genişliğine bağlıdır. Yazarlar, denemede kendileri ile konuşuyor, bir okuyucu kitlesine hitap ettiğini hesaba katmıyor gibi görünürler.

Batı edebiyatında en büyük deneme yazarları

Fransız Montaine
İngiliz Bacon’dur.

Türk edebiyatında

Mehmet Kaplan,
Cemil Meriç,
Salah Birsel,
Ahmet Haşim,
Ahmet Rasim,
Yakup Kadri,
Nurullah Ataç

gibi yazarlarımız deneme alanlarında tanınmış isimlerdir.

Deneme Yazısı Örneği

Deneme ismi : Samimilik

Samimilik demiyorlar mı, büyük bir söz ettiklerini, her işi ta kökünden çözümleyiverdiklerini sanıyorlar. Samimi olmak kolaymış gibi. Öyle ya, aklınıza geleni, daha doğrusu ağzınıza geleni söyleyiverirsiniz, olur biter. İçinizden öyle doğmuş. Ya sizin içinizden saçma sapan şeyler doğuyorsa, karşınızdakinin onurunu ‘ancak sözler söylemek doğuyorsa, samimidir diye onları da mı beğenecek, onları da mı alkışlayacağız? İkide bir samimiliği öne sürmek, kendini beğenmişlere vergidir. “Ben alçak gönüllüyüm, ben mütevazıyım” demek gibi. Alçak gönüllü, mütevazı olduğun söyleyen adamın düşüncesi nedir? “Bende ki bu değerle, bu üstünlüklerle ben gözlerimi çok yukarılara dikebilirim ya, yapmıyorum, şanıma layık olanı aranıyor= da azla yetiniyorsa.” Budur onun dilinin altındaki.

Samimi olduğunu söyleyen de: “Bilseniz neyin ben! Söze bir giriştim mi, kendimi sıkmaya hacet yok, inciler, hikmetler dökülür. Güzellikler yaratmak için kendimi bırakıvereyim, yeter!” Hayır, Efendim, yetmez, sıkıverin biraz kendinizi, dedikleriniz karşımızdakilere yarayacak mı, onu düşünün. Toplum hayatında kişiler birbirlerinden samimilik beklemezler, terbiye beklerler, nezaket beklerler, birtakım kurallara uyulmasını isterler. Mürailik edeceksiniz, düşünmediğinizi, inanmadığımızı söyleyeceksiniz demiyorum, ama aklınıza geleni şöyle iyice bir tartmadan söylemeye hakkınız yoktur. Yeryüzünde bir başınıza değilsiniz başkalarının zevkini, hatırını da gözetmeniz gerektir.

Deneme Yazısı ikinci Sayfa

Bizim edebiyatımız bu samimilikten çok çekti, hâlâ çekiyor. Bakıyorsunuz, bir delikanlı ağzını yaya yaya birtakım şiirler söylüyor, akşam üstleri cam rakı içmek istermiş, yahut şıpıtık terlikle suya giden kıza gönlü açmış, onu anlatıyor: “Bu da ne böyle?” diye sordunuz mu cevap hazır: “Samimilik!..” Fuzuli, Baki uğraşa uğraşa yazarlarmış, birtakım kurallara boyun eğerlermiş, toplumun ileri gelenlerinin saygısını kazanmaya çalışırmış, onlarınki samimilik değil, mürailik.. Sanıyorlar ki insan, samimiliği doğuştan getirin.

Yağma yok! Çetin bir yoldur ona götüren yol, bütün büyüklere götüren yollar gibi çetindir, kendinizi büyük görürseniz, ne kadar büyük olursanız olun, ereğe göre gene küçük olduğunuzu anlamazsanız, ona eremezsiniz. Samimilik, laubaliliğin yarenliğin ayıp olduğunu içinize sindirdikten sonra başlar. O zaman kendinize gelirsiniz: “Yahu! çevremde adamlar var benim, ben kendimi onlara beğendirmeye, dediklerimi onlara kabul ettirmeye özeniyorum, demek ki doğru dürüst düşürmeye çalışayım, yalnız beni değil, onları da ilgilendirecek şeylerden konuşayım, deyişime bir çeki düzen vereyim” dersiniz, içinizde gerçekten bir cevher varsa siz de birtakım hakikatler bulur, samimiliğe erersiniz.
Nurullah ATAÇ

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 24 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın