Dede Korkut Kimdir Kısaca Hayatı

yorumsuz
1.942 views
Dede Korkut Kimdir Kısaca Hayatı

 

Merhaba bu yazımızda Dede Korkut kimdir , kısaca hayatı nasıldır , hakkında kısa bilgi ve bilgiler vereceğiz. Eğer buraya Dede korkut kimdir, sizce gerçekten yaşamış mıdır? sorusu için geldiyseniz aradığınız cevap burada. Hadi başlayalım.

 

 

 

 

Dede Korkut

Dede Korkut; Dedem Korkut, Korkut Ata, Atam Korkut olarak da bilinir.Kazakistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Kırgızistan ve diğer Türk illeri, Dede Korkut’u farklı adlarla ama aynı hikayelerle tanımaktadır. Dede Korkut bozkır hayatının geleneklerini ve törelerini çok iyi bilen, kabile teşkilatını koruyan yarı efsanevi bir bilgedir ve Türkler’in en eski destanı olan Dede Korkut Kitabı’ndaki hikayelerin anlatıcısı ozandır.

 

Halk rivayetlerine göre aydın, berrak gözlü dev kızından dünyaya gelen Dede Korkut’un hayatı hakkında tarihi kaynaklardaki bilgiler birbirinden farklıdır. Korkut Ata’dan bahsedilen en eski tarihi kaynak İlhanlı veziri Reşidüddin’in Camiü’t tevarih’idir. Tabip Reşidüddin’in 1305 yılında bir heyetle yazdığı bu ünlü kitapta dört Oğuz hükümdarının çağdaşı olarak Korkut’tan bahsedilir. Bu esere göre Korkut, Bayat boyundan olup Kara Hoca’nın oğludur. 295 yıl yaşamıştır. Oğuz sülalesinin dokuzuncu hükümdarı İnal Sır Yavkuy zamanında ortaya çıkmış, onuncu hükümdar Kayı İnal Han’ın ve ondan sonraki üç Oğuz hükümdarının müşavirliğini yapmıştır.

 

Dede Korkut Kitabı  Hikayet-i Oğuzname , Kazan Beğ ve Gayrı hikayesi Oğuz Türklerinin bilinen en eski epik destansı hikayeleridir.On iki destansı hikaye ve bir ön sözden oluşur. İçerdiği hikayeler tarih boyunca dilden dile, anlatıcıdan anlatıcıya aktarılan birer sözlü gelenek ürünüdür. Hikayeler kulaktan kulağa aktarıldığından dolayı gerçek halinin dışına çıkmıştır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın