David Copperfield kimdir kısaca hayatı biyografisi

yorumsuz
434 views
David Copperfield kimdir kısaca hayatı biyografisi

 

Selam. Bu yazımızda David Copperfield kimdir , David Copperfield kısaca hayatı , yaşamı , kariyeri , ödülleri ve biyografisi hakkında bilgi veriyoruz. Bilgiler kütüphaneden alınmış kısaltılarak özet şekilde sizlere sunulmuştur. Ödev olarak kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

DAVİD COPPERFİELD (D. 16 Eylül 1956, New Jersey, Amerika)

David Copperfield, 1956 doğumlu Amerikalı illüzyonist. Asıl adı David Seth Konkin’dir. Gösterileri sırasında anlattığı hikayelerle gösterilerini çok iyi kombine etmesiyle bilinir. David Copperfield 16 Eylül 1956’da New Jersey, Amerika’da Yahudi ve Ukraynalı göçmen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Henüz 12 yaşındayken sihirbazlığa ilgi duymaya başladı ve 12 yaşında, Amerikan Sihirbazları Derneği’ne kabul edilen en genç sihirbaz olma ünavına kavuştu. 16 yaşında New York Üniversitesi’nde sihirbazlık üzerine dersler vermeye başladı. Sihirbaz, 18 yaşında Fordham Üniversitesi’nde yüksek öğrenimine başladı ve aynı yıl Chicago müzikali “The Magic Man”de rol almaya başladı. Burada yeni sahne ismini benimsedi; “David Copperfield”. Bu müzikal, Chicago sahnelerinde en uzun süre sahnelenen gösteri oldu. Copperfield’ın bu müzikaldeki başarısı, CBS kanalı yetkililerinin dikkatini çekti ve sihirbazla “The Magic of David Copperfield” isimli gösteri için bir sözleşme imzaladılar. Bu gösteri, 40 ülkede yayınlandı.

Copperfield’ın hayallerinden bir tanesi “Magic Underground” isimli, sihir temalı iki restoran açmaktı. Bu restoranların bir tanesi New York’ta, bir diğeri de Walt Disney World’de yer alacaktı. Yüksek teknoloji donanımlı bu restoranlarda masalar havada uçabilecek, garsonlar sihir gösterileri yapabilecekti. Ancak bu proje hem New York hem de Walt Disney World bacağında gerçekleştirilemedi. Copperfield’ın bir diğer projesi, gelecek nesiller için sihir sanatının geçmişini irdeleyen her türlü antika kitap ve yayını toplayarak güvenli bir şekilde saklayabilmekti. Illüzyonistin “International Museum and Library of the Conjuring Arts” adıyla bilinen bu alandaki geniş kolleksiyonu şu anda Las Vegas, Nevada’da bulunuyor.

Copperfield, 21 kez Emmy Ödülü kazandı. Aynı zamanda bir solo gösteride en çok bilet satan showman olma ünvanıyla Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Aynı zamanda Broadway’de bir hafta içinde satılan maksimum bilet sayısı ile de rekoru elinde bulunduruyor. Yine Guinness Rekorlar Kitabı’nda dünya tarihinde en çok ödül kazanan sihirbaz olarak yer alıyor. Hollywood Ünlüler Kaldırımı’nda da bir yıldızı olan ilk sihirbaz. llüzyonist Copperfield, 1.83 metre boyunda. En sevdiği renk siyah. Favori filmleri 1941 tarihli “Citizen Kane” ve 1939 tarihli “Oz Büyücüsü”. Şu anda gösterilerine Nevada’da devam ediyor. Copperfield’ın iki de kitabı bulunuyor: “Tales of Impossible” ve “Beyond Imagination”.

MLA (Modern Language Assoc.) (okuyorumben.com kısaltmıştır.)
Erçel, Gülser, and Hiperlink (Firm). 100 Biyografide Dünya Ünlüleri. Hiperlink, 2012.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın