Dandanakan Savaşı Kısaca ödev

yorumsuz
672 views
Dandanakan Savaşı Kısaca ödev

Dandanakan savaşı hakkında bilgi veriyoruz kısaca ödev için. Dananakan savaşı önemi , kimler arasında oldu , sonucu , maddeleri kısa özet olarak düzenlenmiş bilgiler. Hepsi tek başlıkta. Güncel ve kütüphane kaynakçalı bilgilerdir. Tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Başlayalım.

 

Dandanakan Savaşı

Selçuklu Devleti ile Gazneliler arasında 23 Mayıs 1040 tarihinde yapılan ve Selçukluların galibiyetiyle sonuçlanan meydan savaşıdır. Savaş, Selçuklu İmparatorluğunun resmen kurulmasına, Gazneli Devleti’nin ise çözülmesine ve yıkılış dönemine girmesine neden olmuştur.

Selçuklu hükümdarlarından Davud çağrı ve Tuğrul ‘Beyler,’Oğuz boylarını yerleştirecek yurt arayışı içindeydiler. Devlet kurmak için kaldıkları Horasan’ da, o bölgelere hakim olan Gaznelilere karşı sürekli akınlarda bulunuyorlardı. Selçuklular ile Gazneliler arasındaki bu mücadeleler yirmi yıl sürmüştü. Çatışmaların çoğunu Selçuklular kazanmış ve Gazneli devletine ait bazı ‘şehirleri ele geçirmişlerdi. Öte yandan Selçuklu Devleti’nin bağımsızlığını ilan etmiş olması Gazneli Devleti’nin’ itibarını sarsıyordu. Gazne hükümdarı Sultan. Mesud; Selçuklu tehlikesine son verebilmek amacıyla zırhlı birliklerden oluşan ordusuyla 1038 yılında Selçukluların üzerine sefere çıktı.

1040 yılının Mayıs ayında ilk çatışmalar başladı. Bu çatışmalarla başla­yan ve tarihte Dandanakan savaşı olarak anılan çarpışmalar sırasında Gazne ordusu Selçukluların gittikçe artan saldırılarından çoktan yıpranmış bir haldeydi. Bir de zaten yorgun düşmüş Gazne ordusunun, su ve yiyecek kaynaklarını kesmesi bu durumun üzerine eklenince Selçuklu galibiyeti kesin bir hal aldı.

Merv yakınındaki Dandanakan Hisarı önünde yapılan ve üç gün süren Dandanakan savaşı 23 Mayıs 1040 Cuma günü Selçuklular büyük bir zafer kazandılar. Hükümdar Mesud savaş alanından 100 süvari askeriyle birlikte güçlükle kurtulabildi. Ancak Mesud yaşadığı yenilgiden sonra tüm mal varlığını, hazinelerini alarak Lahol’ a gitmek üzereyken yolda askerleri tarafından yakalanıp hapsedildi. Bir süre sonra da Giri hapishanesinde yeğeni tarafından öldürüldü. (1041)

Kazanılan bu zaferden sonra Selçuklu beyleri Tuğrul Bey’i “Horasan emiri ilan ettiler ve Sultan ünvanı verdiler. Tuğrul Bey kısa bir süre içerisinde Horasan, Toharistan ve Cürcan’ı fethederek buralardaki Gazne Devleti’nin hakimiyetine de son verdi. Sonra da İran topraklarına yöneldi. İran ve Azerbaycan’ı alarak Tahran yakınında bulunan Rey şehrini başkent yaptı.

Dandanakan Savaşı Önemi – Türkler Açısından

Dandanakan Savaşı Türk tarihinde bir dönüm noktası olmuştur. Bu savaşın ardından Horasan’ da Selçuklu hakimiyeti başlamış ve kısa sürede büyük bir imparatorluk haline gelecek olan “Büyük Selçuklu Devleti”nin kuruluşu kesinleşmiştir.. Bağımsızlıklarını kazanan Selçuklular, bu yıllardan sonra hızla İslam ülkelerini fethetmeye başlamışlardır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 13 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın