Coğrafyanın Dağılış ilkesi nedir örnekler

yorumsuz
6.774 views
Coğrafyanın Dağılış ilkesi nedir örnekler

 

Merhaba bu yazımızda coğrafya dersi hakkında coğrafyanın dağılış ilkesi nedir , dağılış ilkesini açıklayınız , örnek veya örnekler veriniz adlı ödevi yapıyoruz. Coğrafya dağılış ilkesi ile ilgili örnekler burada. Hadi başlayalım.

 

 

 

 

Coğrafyanın Dağılış ilkesi hakkında bilgi

Coğrafya biliminin en önemli ilkesidir. Dağılım ilkesi yalnızca coğrafya biliminde uygulanır. Coğrafya biliminde dağılış ilkesi neden-sonuç ilişkilerini araştırır. Bununla birlikte olayların yayılış sahası, sınırları da gösterilir. Dağılımın belirlenmesi ve sınırlandırılması amaca uygun dağılım haritaları üzerinde olur. Coğrafya olayların yayılış sahalarını inceler. Haritalar dağılış ilkesinin bir eseridir. Daha açık bir ifade ile dağılımı yapılabilen her türlü olgu veya olay coğrafyanın inceleme ve araştırma konusu içinde yer alabilir.

Bilimler sistematiğinde coğrafyanın bağımsız bir bilim olmasını belirleyen en önemli nedenlerden birisi, dağılış ilkesinin coğrafya araştırmalarında uygulanmasıdır. Coğrafya’ya özgü olan, ancak bazı bilimler tarafından da kullanılan dağılış ilkesi sayesinde coğrafya gerçek bilim-sel kimliğine kavuşmuştur. Dünyada meydana gelen coğrafi olayların büyük bir bölümü yer yüzünde meydana geldiği için dağılış ilkesi en çok yer yüzündeki coğrafi olay ve faaliyetlerin dağılışı yansıtmada kullanılır.

 

Coğrafyanın dağılış ilkesi ile ilgili örnekler

-Levha hareketleri sonucunda depremler yaşanmıştır

-Yoğun sıcaklık nedeniyle yangın oranları artmıştır

-Trunçgillerin Akdeniz bölgesinde yetişmesinin nedeni havanın daha nemli olması ve iklimin daha elverişli olmasıdır.

-Ormanların karadeniz bölgesinde daha yoğun olmasının sebebi iğne yaprakları ağaçların fazla yağmura ihtiyaç duyması ve yüksekliğin önemli olmasıdır.

-Marmara ve Ege bölgesinde kışlar -9 derecenin altına düşme olasılığı daha az olduğu için ceviz yetiştirilmektedir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 17 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın