Charlie Chaplin Kimdir Kısaca Hayatı Biyografisi

yorumsuz
549 views
Charlie Chaplin Kimdir Kısaca Hayatı Biyografisi

 

Merhaba bu yazımızda Charlie Chaplin kimdir , Charlie Chaplin biyografisini , hayatı , kariyeri , yaşamı hakkında kısa özet şeklinde bilgiler veriyoruz. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Biyografisi kütüphaneden alınmış sitemiz tarafından kısaltılmış sizlere sunulmuştur.

 

 

 

 

CHARLİE CHAPLİN (D. 16 Nisan 1889 Ö. 25 Aralık 1977)

“Slapstick” yani vücut dilinin ön planda olduğu, oyuncuların yaptığı hareketlerle izleyiciyi güldürmeye çalışan bir komedi türü olan hareket komedisinin başarılı oyuncularından olan Chaplin, sinema dünyasına yeni bir bakış açısı getirmiştir. Filmlerinde politik mesajlarını komedi ile birleştirerek sert bir biçimde vermiş ve bu yüzden Amerika’dan sınırdışı edilmişti. Ancak buna rağmen iki kere Oscar Onur Ödülü kazanmış ve 1975 yılında “Sir” ünvanı almıştır.

16 Nisan1889’da Walworth, Londra’da doğdu. Annesi Hannah ve babası Charles müzikhol oyuncularıydı. Onlarla beraber sahnede büyümüş ve erken yaşta dans edip şarkı söylemesini öğrenmişti. Alkolik olan babası Charlie 12 yaşındayken öldü. Babasının ölümü ve annesinin şizofreniden dolayı akıl hastanesine yatırılmasından dolayı yetimhaneye verildi. Çocukluğu yetimhanede ve yatılı okullarda geçti. Hareketli, eğlenceli bir konuya dayanan ve şarkilara yer verilen hafif güldürülerde rol aldı. 1910 ile 1912 yılları arasında Karno’nun Amerika turnesinde katıldı.Amerika’daki gösterileri sırasında Keystone Film Şirketi’nde yapımcı olan Mack Sennett tarafından keşfedildi. 2 Şubat1914 tarihinde “Making A Living” adlı komedide rol alması için teklif geldi. Aynı yıl “Kid Auto Races at Venice” adlı filmde rol aldı. İlk çektiği film olan “The Idle Class”da sinema dünyasının en ünlü çocuk oyuncularından olan Jackie Coogen ile çalıştı. Aynı yıl Londra, Paris ve Berlin’i de içine alan bir Avrupa turu yaptı.

1929 yılında ilk kez düzenlenen Oscar Ödülleri’nde “The Circus” filmiyle”En İyi Erkek Oyuncu” ve “En İyi Komedi Filmi Yönetmeni” dallarında adaydı ancak ödülü vericek komite ona özel ödül vermeye karar verdiler. Böylece ilk “Oscar” Ödülü bu oldu. 1972 yılında ise ikinci kez aldığı “Onur Ödülü”nde ise sahneye çıktığında 5 dakika süresince ayakta alkışlandı. Bunların dışında “Monseiur Verdoux”, “City Lights” ve “Limelight” ile başka Oscar Ödülleri de aldı.25 Aralık1977’de 88 yaşında iken uykusunda öldü. Ölümünden sonra 1 Mart1978’de vücudu Polonyalı ve Bulgar bir grup tarafından ailesine şantaj yapmak amacıyla çalındı. Olaydan 11 hafta sonra bu kişiler yakalandı ve Chaplin’nin vücudu mezarına yerleştirildi.

MLA (Modern Language Assoc.) (okuyorumben.com kısaltmıştır.)
Erçel, Gülser, and Hiperlink (Firm). 100 Biyografide Dünya Ünlüleri. Hiperlink, 2012.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın