Çevresel Sinir Sistemi Kısaca

yorumsuz
403 views
Çevresel Sinir Sistemi Kısaca

Çevresel sinir sistemi nedir kısaca hakkında bilgi veriyoruz. Biyoloji , Fen ödevi için düzenlenmiş, somatik ve otonom sinir sistemi kısa özet bilgiler veriyoruz. Tamamı güncel ve kütüphane kaynakçalı bilgilerdir. Başka yerde yok. Tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Resimli olarak. Başlayalım.

 

Çevresel Sinir Sistemi

Çevresel sinir sistemi, beyin ve omurilikten çıkarak vücuda dağılan sinirlerden oluşur. Omurilikten çıkan sinirlere omurilik sinirleri, beyinden çıkanlara ise kafa sinirleri denir. Omurilik sinirleri 31 çifttir. Bu sinirler duyu ve motor nöronları içerir. Ve tüm vücuda dağılır. Bunlardan en önemlisi bacaklara giden siyatik siniridir.Kafa sinirleri 12 çifttir. Bu sinirlerin çoğu duyu ve motor nöronlar içerir. Bu sinirler başa ve gövdenin üst kısmındaki organlara dağılır. Bunlardan en önemlisi 10. çift olan, vagus siniridir.

Çevresel sinir sistemi somatik ve otonom sinir sistemi olmak üzere ikiye ayrılır.

a. Somatik Sinir Sistemi

İstemli olarak çalışır. Bilinçli olarak yaptığımız hareketleri denetler.

Nöronlarının gövdeleri beyin ve omurilikte yer alır. Aksonları ise çizgili (iskelet) kaslar ile bağlantılıdır.

Konuşmak, yazmak ve koşmak gibi istemli davranışlar somatik merkezlerce denetlenir.

 

b. Otonom Sinir Sistemi

  •  İç ortamı düzenleyen ve istemsiz çalışan bir sistemdir.
  •  Beyin ve omurilikten çıkan motor nöronlardan oluşur. Bu nöronların aksonları düz kaslar ile kalp kasına uyartı taşır.
  • Otonom sinirlerde miyelin kılıf bulunmaz. Bu nedenle impuls iletimi miyelinli nöronlara göre daha yavaştır.
  • İç organların çalışmasını düzenler. Boşaltım, kan dolaşımı, solunum, sindirim sistemi hareketleri ve endokrin bezlerin çalışması gibi önemli vücut fonksiyonlarını denetler.
  • Otonom sinir sistemi birbirine zıt (antagonist) çalışan sempatik ve parasempatik sinirlerden oluşur.
  •  Her iç organa hem sempatik hem de parasempatik sinir bağlanır. Bu iki tip sinirin etkisinin birbirine zıt olmasının nedeni farklı nörotransmitter maddeler salgılamalarıdır.
  •  Otonom sinirlerin zıt etki yapacak şekilde çalışması, homeostatik dengenin sağlanması ve organların çalışmasının kontrol edilmesine yardımcı olur.

Not:  Sempatik sinirler genel olarak sistemleri hızlandırırken, sindirim sistemini yavaşlatır. Parasempatik sinirler sindirim sistemini hızlandırırken, diğer sistemleri yavaşlatır.

Çevresel sinir sistemi konusu burada bitmiştir.  Konu size yardımcı olduysa yorum bırakarak bizi memnun edebilirsin. Hayatta Başarılar.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 11 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın