Büyük iskender kimdir kısaca hayatı Biyografisi

yorumsuz
608 views
Büyük iskender kimdir kısaca hayatı Biyografisi

 

Merhaba bu yazımızda Büyük iskender kimdir , Büyük iskender kısaca hayatı hakkında bilgi verip , yaşamı , kariyeri ,biyografisi gibi konuları özet şekilde tek sayfaya sığacak şekilde sizler için paylaşıyoruz. Ödeviniz için kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

BÜYÜK İSKENDER(22.Temmuz.0356, Pella, 13.Haziran.0323, Babil)

Büyük İskender, adı Doğu efsanelerinde yaşayan, o zamanki dünyanın yarısını 13 yılda fethetmiş, Pers İmparatorluğu’nun güçlü ordularını yenmiş, M.Ö. 336-323 yılları arasında Makedonya kralı ve tarihteki en büyük komutanlardan birisidir.Tarihin gelmiş geçmiş en ünlü atı sayılan Busefalus’u sakinleştirdi ve azgın ata egemen oldu.Kral Filip bunu görünce “Oğul” diye seslendi; “Sen kendine layık bir krallık kurmaya bak, çünkü Makedonya senin için pek ufak.” Kralın sözleri adeta bir kehanet niteliğindeydi, çünkü azgın ata hakim olamayı beceren gençprens, aradan yirmi yıl bile geçmeden, Iran’ı da fethedecek ve Doğu’da çok büyük bir imparatorluk kuracaktı.

Genç İskenderin öğretmenleri arasında ünlü düşünür Aristo da vardı. Aristo’da aldığı eğitimin, İskender’in kişiliğinin oluşmasında büyük etkisi oldu.Savaş alanlarında ilk başarılarını kazandığında henüz 16 yaşında bir delikanlıydı. Babası seferdeyken ayaklanan Medyalıların üstüne yürümüş, şehirlerini yerle bir etmişti. M.Ö. 338 yılında Eski Yunan’ın en kuvvetli iki devleti olan Atina ve onun müttefiki Thebes’e karşı kazanılan Keronea Savaşı’nda da Makedonya ordusuna İskender komuta ediyordu.

Tahta geçtiği zaman henüz yirmi yaşında bile olmayan İskender, öldüğü zaman da daha otuz üç yaşındaydı. Fakat aradaki on üç yıl boyunca öylesine parlak ve büyük fetihler gerçekleştirdi ki, ihtişamı yirmi üç yüzyıl boyunca dilden dile dolaştı. Asya’nın fethini gerçekleştirmek için Yunan ordularının baş kunamdanlığına İskender getirildi.İskender, 30.000 piyade ve 5.000 süvariden oluşan ordusuyla M.Ö. 334’te Helespon’u ( bugunkü adıyla Çanakkale Boğazı) aştı. Granikos nehrinde büyük bir Pers ordusuyla karşılaştılar. Kendisine “Büyük” lakabı takan Darius, kendisini dünyanın en büyük hakimi sayıyordu. Bütün batı Asya ve Mısır onun egemenliği altındaydı. Darius’un ordusu İskender’inkinden beş kat daha güçlüydü ancak bu savaşı da İskender kazandı. Mısır ve Suriyenin yeni efendisi oldu. İskenderiye şehrini kurdu.dünyanın en zengin şehri olarak bilinen başkent Persepolis de İskender’in egemenliği altına girdi.

Büyük İskender, M.Ö. 323’te, büyük bir şölenden sonra hastalandı ve birkaç gün içinde de Babil sarayında 33 yaşındayken öldü. İskender’in, dünyanın en büyük askeri dehaları arasında sayılmasının yanı sıra, Yunan medeniyetinin yayılmasında ve Helenistik uygarlığın yükselmesinde de büyük payı vardır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın