Biyolojik çeşitlilik nedir korunması için yapılması gerekenler

yorumsuz
551 views
Biyolojik çeşitlilik nedir korunması için yapılması gerekenler

Biyolojik çeşitlilik nedir kısaca ödev hakkında bilgi veriyoruz. Biyolojik çeşitliliğin korunması için yapılması gerekenler kısa özet maddeler halinde konu anlatımı paylaşıyoruz. Bilgilerin tamamı güncel ve kütüphane kaynakçalı. Başka yerde yok. Tek sayfa çıktı alabilirsin. Başlayalım.

 

Biyolojik Çeşitlilik Nedir

Biyolojik çeşitliliğin, ekosistemlerin doğal dengesinin korunmasına ve ülke ekonomisine katkısı büyüktür. Doğadaki ekosistemleri oluşturan biyolojik çeşitliliğin her bir üyesi sistemin dengeli çalışması için önemli görevler üstlenir. Kısaca biyolojik çeşitlilik tüm Dünya’da var olan yaşam formlarının çeşitliliğidir. Canlı türlerinin zarar görmesi durumunda sucul ve karasal ekosistemler deki dengeler bozulur ve canlıların varlığı da tehlikeye girer.

Biyolojik Çeşitliliğin Korunması için yapılması gerekenler

• Bitki ve hayvan türlerinin yaşamını tehlikeye sokan avlanma, tarla açma, düzensiz yapılaşma, kontrolsüz ağaç kesimi, bitkilerin doğal ortamlarından bilinçsizce toplanılarak yurt dışına çıkışı ve yabancı tohum ithali gibi durumlar yasal ve teknik önlemler alınarak kontrol edilmelidir.

• Biyolojik kaynakların sürdürülebilir kullanımı konusunda başta çiftçiler olmak üzere toplumun her kesimi bilgilendirilmeli ve bilinçlendirilmelidir. • Çayır, mera ve yaylaların aşırı ve düzensiz otlatılması önlenmelidir.

• Türlerin korunmasında sivil toplum kuruluşları tarafından yapılacak çalışmalara yazılı ve görsel medyada yer verilmeli, nesli tehlikede olan türlerle ilgili posterler, kartpostallar, pullar, tişörtler ve takvimler hazırlanıp dağıtılmalıdır.

• İlköğretim döneminden başlayarak öğrencilere biyolojik çeşitlilik ve biyolojik kaynakların sürdürülebilir kullanımı konusunda eğitim verilmelidir.

• Biyolojik çeşitliliğin yapay ve doğal koruma teknikleri kullanılarak korunmasına yönelik çalışmalar yapılmalıdır.

• Ülkemizde farklı bölgelerde milli parklar, tabiat koruma alanları, özel çevre koruma bölgeleri gibi doğal koruma alanları ile hayvanat bahçeleri, gen bankaları ve botanik bahçeleri gibi yapay koruma alanları oluşturulmalıdır.

Ödev için düzenlemiş olduğum biyolojik çeşitlilik ve biyolojik çeşitliliğin korunması için yapılması gerekenler konusu burada sona ermiştir. İşine yaradıysa yorum bırakmayı unutma!

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 7 Mayıs 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın