Bitkilerin özellikleri maddeler halinde

yorumsuz
656 views
Bitkilerin özellikleri maddeler halinde

Bitkilerin özellikleri nelerdir , temel özellikler kısaca hakkında bilgi veriyoruz. Bitkilerin çeşitleri türleri fark etmeden bitki özellikleri maddeler halinde konu anlatımı paylaşıyoruz. Tamamı güncel ve yenidir. Kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Ödev için kullanabilirsin.

 

Bitkilerin Özellikleri

  • Çok hücreli, ökaryot canlılardır.
  • Kloroplast içerdikleri için fotosentez ile kendi besinini üretebilen ototrof canlılardır. Tamamı ototrof olarak bilinse de az da olsa parazit bitkilerde bulunur.
  • Hücre duvarları selüloz yapılıdır. Glikozun fazlasını nişasta olarak depolarlar.
  • Organizasyonları oldukça gelişmiş olup toprağa bağlı olarak yaşarlar.
  • Canlılıklarını devam ettirebilmeleri için güneş ışığı, su, mineral ve gaz alışverişi gereklidir.
  • Bir bitkinin yapısı temel olarak sürgün sistemi (toprak üstü) ve kök sistemi (toprak altı) olarak iki kısımda incelenebilir.
  • Toprak üstü yapıları; yapraklar, gövde ve dallar ile üreme döneminde gözlenen çiçek ve meyve oluşturur. Toprak altı yapılarını ise kök oluşturur.
  • Gövde ve dalların temel işlevi yaprakları güneş ışınlarını alabilecek, çiçek ve tohumlarını da üreme ve yayılma için en uygun pozisyonda tutmaktır. Ayrıca maddelerin bitkinin değişik organları arasındaki iletimini de sağlar.

Bitkilerin özellikleri arasından birisi de çoğunda madde iletimi iletim demetleri ile sağlanır. Köklerden alınan su ve suda çözünmüş maddelerin yapraklara ve bitkinin diğer dokularına taşıyan iletim borularına ksilem (odun boruları) denir. Organik maddelerin bitkinin her yanına taşınmasını sağlayan iletim borularına ise floem (soymuk boruları) denir.

Yapraklar, bitkilerde fotosentezin yapıldığı organdır. Çoğu kara bitkisinde yap- rak yüzeyi mumsu yapıda olan saydam ve kütikula tabakası ile kaplıdır. Suda çözünmeyen bu tabakanın en önemli işlevi bitkinin su kaybını önlemesidir.

Karasal bitkilerin yapraklarında “stoma” adı verilen açıklıklar bulunur. Bu açık- lıklardan bitkinin atmosfer ile gaz alış verişi sağlanır. Ayrıca stomalar buhar- laşma (terleme) ile bitkinin su kaybını kontrol eder.

Bitkiler gerekli olan su ve mineralleri topraktan kökleri aracılığı ile alır. Bitkiyi toprağa bağlayan kökler depolama organı olarak da iş görür.

Su yosunu, kara yosunu, eğrelti otu, çam, köknar, elma, orkide, mısır ve çınar bitkiler aleminde yer alan canlılara örnek olarak verilebilir.

Bitkiler tohum oluşturup oluşturmaması ve iletim demeti bulundurup bulundurmamasına göre sınıflandırılabilirler.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 23 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın