Birinci Mahmut Kimdir Kısaca Dönemi

yorumsuz
459 views
Birinci Mahmut Kimdir Kısaca Dönemi

Birinci Mahmut kimdir kısaca dönemi hakkında bilgi veriyoruz. Birinci Mahmut Han yaşamı , biyografisi , hayatı kısa özet olarak ödev için tek başlık altında derledik. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Başlıyoruz.

 

Birinci Mahmut kimdir Kısaca Dönemi ( I. Mahmut)

2 Ağustos 1696 tarihinde Edirne’de doğan Şehzade Mahmut, II. Mustafa’nın büyük oğlu olup annesi Saliha Sultan’dır. Büyük annesi Gülnuş Sultan’ın sevgi ve ilgisiyle büyüdü. Sekiz yaşından beri kafes hayatı yaşadığı halde zekâsı, iyi niyeti ve kuvvetli karakteri sayesinde kendini harap etmekten kurtardı. Küçük yaşlardan itibaren çeşitli hocalardan dersler aldı. Tarih, edebiyat ve şiirle meşgul oldu.

1703 Edirne Vakası ile babası tahttan indirilince kardeşleriyle birlikte İstanbul’a getirildi. Sarayda kafes hayatı 27 yıl sürmüş ve bu süre zarfında genellikle kuyumculuk mesleğiyle uğraşmıştır. Patrona Halil isyanı neticesinde tahttan feragat etmek mecburiyetinde kalan III. Ahmet’in bizzat bulunduğu hususi bir merasimle 2 Ekim 1730 tarihinde, 35 yaşında padişah oldu.Padişah olduğu ilk günlerde istemese de isyancıların taleplerini yerine getirmeye mecbur kalmıştır.

Merkezde hâkimiyeti tesis ettikten sonra, dış politikaya vakit ayırmaya başlayan Padişah, öncelikli iş olarak İran meselesiyle yakından ilgilenmiştir. Yaklaşık 5 yıl süren bir mücadelenin ardından, Caferiliğin beşinci mezhep olarak tanınması ve onlara Kâbe’de bir yer tahsisinin mümkün olmadığını, buna mukabil İran’ın Sünniliği resmen kabul etmesi şartlarıyla Nadir’in İran şahı olarak tanınabileceği hususları anlaşma kayıtlarına geçirilmiştir.

İç ve dış meselelere karşı denge politikası izleyen Sultan Birinci Mahmut; ülke meseleleriyle yakından ilgilenmiş, zaman zaman Divan toplantılarına katılarak bu ilgisini göstermiştir. İstanbul’un imarı konusuna önem vermiş ve Lale Devri’nde başlayan faaliyetlere hız kazandırarak ciddi kamu yatırımları yaptırmıştır. Kaynaklarda cirit, at yarışı, yüzme, satranç , oynamak, yüzük yapmak ve mehtap seyretmekten çok hoşlandığı belirtilen Sultan Mahmut; dindar, vakur, hamiyetli, yumuşak huylu ve adil bir hükümdar olarak vasıflandırılmıştır.

Krizler döneminde Osmanlı Devleti’ne parlak bir devir yaşatan Sultan Mahmut, 13 Aralık 1754 tarihinde Cuma namazı dönüşünde saray girişinde vefat etmiştir.

Not: Birinci Mahmut kimdir kısaca dönemi hakkında bilgi verdiğimiz makale burada bitmiştir. Eklemek istedikleriniz olursa yorumlara bekleriz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 19 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın