Bill Gates kimdir kısaca hayatı biyografisi

yorumsuz
627 views
Bill Gates kimdir kısaca hayatı biyografisi

 

Merhaba bu yazımızda Bill Gates kimdir , Bill Gates kısaca hayatı hakkında bilgi verip biyografisini sizlerle paylaşıyoruz. Kısa ve net olarak özetlenmiştir. Bill Gates hakkında herşeyi tek sayfa sığacak şekilde sayfamızda bulabilirsiniz. Ödev için kullanıma uygundur.

 

 

 

BİLL GATES (D.28 Ekim 1955 Seattle, Amerika)

Bill Gates, 28 Ekim 1955 doğumlu Amerikalı iş adamı. Gates, Microsoft şirketinin kurucularındandır ve şirketin başkanlığını ve baş yazılım mimarlığını yapmaktadır. Forbes dergisine göre 2004’te Gates dünyanın en zengin kişisiydi.Amerikalı girişimci Gates iki kişilik şirketini (Microsoft) başta gelen bir Bilgisayar Software (yazılım) şirketine dönüştürdü. Gates 20. yüzyılın son döneminde en başarılı şirket patronlarından biri oldu. Seattle/Washington’da avukat bir babayla öğretmen bir annenin oğlu olarak dünyaya gelen Gates, henüz oniki yaşındayken özel bir okulda ilk informatik (bilişim) kurslarına gitti. Okul arkadaşı Paul Allen ile birlikte boş zamanlarını çoğunlukla bilgisayar programları üzerinde çalışarak geçiriyordu.

Gates işletme sistemine paralel olarak uygulama programları alanında da son derece başarılı çalışmalar ortaya koyuyordu. Multiplan Çizelge Hesap Programından (1982) sonra, 1983’te ilk kez fareyi (mouse) kullanan WORD adlı metin işleme sistemini başlattı. Microsoft’un yazılım alanındaki kesin başarısı, Apple şirketinin kendilerine verdikleri siparişle gerçekleşti. 1975 ile 2006 yılları arasında Microsoft firmasının bütün idari kararları Bill Gates tarafından alınmaktaydı. Gates, 2006 yılında şirketteki sorumluluk yükünü kademe kademe azaltacağını ilan etti. Şirketin üst düzey yöneticilerinden Ray Ozzie ve Craig Mundie arasında görevlerini paylaştıran Gates, Forbes dergisinin 2009 yılında yayınladığı araştırmaya göre 60 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin adamı konumunu hala korumakta.Gates 1994 yılında, Melinda French ile evlendi. Çiftin Jeniffer, Rory ve Phoebe adında üç çocukları bulunmakta. Ünlü iş adamı, golf ve tenis oynamayı sevmekte, iyi bir okuyucu olarak bilinmektedir. Ayrıca Leonardo da Vinci tarafından yazılmış olan el yazmalarının koleksiyonunu da yapmaktadır.

Bill Gates ve karısı, Bill&Melinda Gates Foundaiton adı altında, hayır işleri düzenlemek üzere bir vakıf kurmuşlardır. 2000 yılında kurulan vakıf, bağış yapılabilen, şeffaf yönetimli en büyük hayır işleri kuruluşlarından birisidir. Bill ve Melinda Gates, yıllık 28 milyon dolarlık bağış miktarları ile Amerika’nın en cömert hayırseverleri arasında sayılmaktadırlar.

MLA (Modern Language Assoc.) (okuyorumben.com kısaltmıştır.)
Erçel, Gülser, and Hiperlink (Firm). 100 Biyografide Dünya Ünlüleri. Hiperlink, 2012.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın