Bilim ve Teknoloji Tarihi Kısaca

yorumsuz
466 views
Bilim ve Teknoloji Tarihi Kısaca

Bilim ve Teknoloji tarihi nedir kısaca hakkında bilgi veriyoruz. Teknoloji ne zaman nasıl gelişmeye başladı , bilim ve teknolojinin tarihi kısa özet olarak paylaşıyoruz. Bilgiler güncel ve başka yerde yok sadece bizde. Kütüphane kaynakçalı bilgiler. Ödev içinde kullanabilirsiniz. Başlayalım.

 

Bilim ve Teknoloji Tarihi

Bilim ve teknoloji tarihi nedir? sorusunun yanıtını kısaca bilim ve teknolojinin doğuş ve gelişme öyküsü olarak tanımlayabiliriz. Amacı; nesnel bilgi ve tekniğin ortaya çıkışını,yayılmasını ve kullanılma koşullarını incelemek ve bir bakıma niteliği belli bir yöntemin, bir düşünme türünün hatta geniş anlamda bir bakış açısının oluşmasını sağlamaktır. Bilim ve teknoloji tarihi amacına, çeşitli bilim kollarında ulaşılan sonuçlan sıralayarak değil, daha çok, bu sonuçlan bağlı oldukları koşullar çerçevesinde açıklayarak ulaşmaya çalışır. Görevi de olgu (gerçek) ve buluşların bir katalog çalışması olmayıp, bilimsel kavram, kuram, teknik ve anlayışın doğuş ve gelişimini izlemek ve açığa çıkarmaktır.

Modern bilim ve teknolojinin gözlerimiz önündeki yapısı şüphesiz insan aklının ve iradesinin uygarlığa katmış olduğu en önemli üründür. Fakat bu ürünün doğuş, gelişmesi konusunda son 80 yıllık bir dönemde akademik çalışmalar başlatılmıştır. Bilim ve Teknolojinin Tarihi yeni bir disiplin olmakla beraber, kapsamı çok geniştir.

Modern Bilim ve Teknoloji Nasıl Gelişti

Bilim çok kere sanıldığı gibi ilk defa ne Rönesans ‘Un sonra, nede Batı dünyasında ortaya çıkmıştır. Bilim ve Teknoloji insanlığın ortak malıdır; kökleri ilkel insan topluluklarının yaşamına kadar uzanır. Bilim anlamak, bilim öncesi veya bilim dışı düşünme biçimleriyle ilişkilerini gerektirir. Bu nedenle, bilim tarihi mitoloji, din, sanat ve metafızik (fizikötesi) konulara da bilimle ilişkileri bakımından yer vermek zorundadır.
Geniş bir açıdan bakıldığında bilimin uzun ve zorlu gelişiminde şu dört aşamayı ayırt etmek mümkündür:

• Mısır ve Mezopotamya uygarlıklarına rastlayan ampirik (görgüsel) bilgi toplama aşaması;
• Eski yunanlıların evreni açıklamaya yönelik akılcı sistemlerinin kurulduğu aşama;
• Orta çağda Yunan felsefesi ile dinsel doğmaları; Bağdaştırma çabaları karşısında İslam biliminin parlak başarılarını kapsayan aşama;
• Rönesans sonrası gelişmelerin yer aldığı modern bilim aşaması.

Görüldüğü gibi ilk aşama tamamen, üçüncü aşama ise kısmen Doğu’da, ikinci ve dördüncü aşamalar ise daha çok Batı’da yer alan gelişmeleri göstermektedir. Doğu ile Batı arasında gidip gelen bilimsel gelişmeyi söyle özetlemek mümkündür:

Doğu uygarlıklarının ürünü olan bilim önce Batı’ya geçer; önce İyonya’da, daha sonra Atina ve Güney İtalya’da büyük atılım yapar; tam gelişme hızını yitirmeye başladığı bir sırada tekrar Doğu’ya döner ve Nil nehri ağzında kurulan İskenderiye’de yeni bir parlak bir döneme girer. Ancak bu dönemde uzun sürmez. Geometri, astronomi, fizik ve coğrafya gibi bilim dallarında sağlanan büyük ve gerçek başarılara rağmen, Roma yönetiminin giderek yozlaşması ve Hristiyanlık ile birlikte türlü mistik inanç ve saplantıların yayılması karşısında araştırma ve öğrenme ruhu Batı’da canlılığını yitirmekten, hatta ortadan silinip gitmekten kurtulamaz.

Bilimin yeniden canlanması, İslamiyetin ortaya çıkmasıyla, yine doğu dünyasında kendini gösterir. Avrupa’nın 13’üncü yüzyılla başlayan ve Rönesans’tan günümüze kadar giderek hızlanan parlak bilimsel başarılarını İslam döneminin çalışmalarına borçlu olduğu inkar edilemez. Bilim ve teknoloji aslında hiçbir ırkın, kültürün veya bölgenin malı değildir.

Hakkında bilgi verdiğimiz özet konu anlatımı burada bitmiştir. Yararlı olduysa yorum bırakabilirsin. Ödevlerin için ya da bilgi edinmek için sitemizi tekrar ziyaret et.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 4 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın