Bilim insanı nasıl olunur

yorumsuz
297 views
Bilim insanı nasıl olunur

Bilim insanı nasıl olunur. Bilim insanı olmak için hangi şartlar , koşullar ve ne gibi özellikler gerekir kısaca hakkında bilgi veriyoruz. Bu yazımızda elektronik kaynaklar ve kütüphane kaynakçalı kitaplardan topladığımız bilgileri kısa özet hale getirip sizlere sunduk. Başlayalım.

Bilim insanı nasıl olunur

Bilim insanı olmak  ne zor ne de kolaydır.  Çocukluk yıllarında zekasından övgüyle bahsedilen insan Bilim insanı olmak için aday adayı durumundadır. Sürekli bir kategori , bir alan üzerine ilginizi yoğunlaştırıyorsanız , ve bu alan üzerinde gerçekten kendinizi sürekli geliştirdiğinizi farkediyor , sürekli ileriye taşımayı düşünüyor ve sabırsızlık ile yeni bilgiler öğreneceğiniz günleri bekliyorsanız ,bilim insanı olma yolunda tek eksik , kariyer hedeflemesidir. Kısaca örnek vermek gerekirse insanlar her gün yanlarından geçip ama bakmadığı bir güvercin’e  siz merakla bakıp , kanatlarında kaç tüy olduğunu ayak tırnaklarının uzunluğundan , burun deliklerinin neden kavisli olduğunu merak ediyorsanız , ileride biyoloji alanında önemli bir bilim insanı olma potansiyelini vardır.

Bilim İnsanı Olmak için ne yapmak gerekir

1) Yolculuğun ilk adımları lise yıllarında atılır. Eleştirel ve analitik düşüncenin kuvvetli olması gerekir. Matematik alanında uzmanlaşmak gerekir.

2) Yolculuğun ikinci adımı üniversite yıllarında gerçekleşir.  Hangi bölümde olduğu önemli değil. Temel derslere önem vermek ve tam anlamıyla kavramak gereklidir. Örneğin : biyoloji okuyorsanız : Fizik , Kimya , Biyoloji derslerinde kusursuz bilgiye sahip olmak gereklidir.

3) Bilim insanı nasıl olunur yolculuğunun üçüncü adımı ise Yüksek Lisans eğitimine adım atmaktır. Bu sırada bilimsel makaleler özenle yazılmalı , teknoloji , evren , doğa üzerine derin araştırmalar yapılmalıdır. Yüksek Lisans sürecinde bilim insanı olmak için , uzmanlaşılacak alan tercih edilir.

4) Yolculuğun beşinci adımı , mecbur olmamak ile birlikte tercih edilmesi gereken , yurt dışı eğitimi  ve yabancı dil veya diller alanında , ana dil kadar bilgi sahibi olmaktır.  Yeni diller ve yeni milletler keşfeden insanların beyin kullanma kapasiteleri çok daha yüksektir.

5) Bilim insanı nasıl olunur yolculuğunun son adımı ise yurt dışı ya da yurt içinde yapılan Doktora sonrası , uzmanlaşılmış konu üzerine Dünya genelinde edinilen bilgiler ile birlikte araştırma yapmaktır.  Doktora dört ile altı yıl arasında sürmektedir. Doktora sonrası yapılan araştırma üç ile on yıl arasında değişkenlik gösterir. Son adımda ise Profesörlük zirvedir. Bilim sürekli değiştiği ve güncellendiği için , kişinin kendini güncel tutması gereklidir. Tam zamanlı çalışmak  bilim insanlarının en temel prensibidir.

Eğer merak ediyorsanız burayı da okuyabilirsin : Bilim insanı neler yapar

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 18 Kasım 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın