Bedensel gelişim nedir ve özellikleri

yorumsuz
750 views
Bedensel gelişim nedir ve özellikleri

 

Bedensel gelişim nedir , özellikleri ve evreleri nelerdir kısaca hakkında bilgi veriyoruz , kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılarak bedensel gelişim kısa özet olarak sizlerle paylaşılmıştır. Sayfamızı arkadaşlarınıza önermeyi unutmayın. Her çeşit ödev ve bilgi için sitemizi kullanabilirsiniz. Başlayalım.

 

 

 

Bedensel Gelişim Nedir

İnsanoğlunun doğduğu andan itibaren beslenme yoluyla vücudun kazandığı enerjiyi kullanarak bedenin oluşturduğu gelişime bedensel gelişim denir. Bu gelişim bir çok farklı evreler göstermektedir. Özelliklerine göre gelişim evreleri değişmektedir.

Bedensel Gelişim Evreleri ve Özellikleri

Oyun çağına göre büyüme hızında azalma görülür. Büyük kaslar epeyce gelişmiştir. Çocuğun daha çok kasları ve bacakları uzar. Çoğu çocuk bu yaşta boy atmaya başlar. Vücut hatları yuvarlaklaşır. Kalça ve göğüslerde yağ birikimi artar. Erkek çocukların beden yapıları daha güçlü bir görünüm kazanır (Yavuzer, 1984: 128). Büyük kaslar ve eklemler arasındaki eş güdüm kurulmuş sayılır. Küçük kaslar gelişmektedir. Okul çağının başlarında çocuktan ince, küçük hareketleri yapması beklenmemelidir. Her işten önce büyük, geniş, serbest hareketler yaptırılmalıdır. Bu çağda çocuk beden ve hareket gelişimi yönünden epey ilerlemiştir. Dengesi gelişmiştir. Göz el eş koordinasyonunun gelişmesi sonucu iki elini bağımsız olarak kullanabilir

Çağın başlangıcında yeterli beceriye ulaşamamış olsa da kağıt kesmekten, resim yapmaktan; makas, çekiç vb. araçları kullanmaktan hoşlanır. Küçük kaslar ve el becerileri yeterince gelişmediği için yaptığı işler kaba saba olur. Çocuktan henüz ince ve düzgün iş yapması beklenmemelidir. Herhangi bir iş yaparken bütün bedenini hareket ettirme eğilimindedir. Çağ· sonuna doğru ise küçük kaslar hızla gelişir. buna koşut olarak elleri de beceriklilik kazanır.

Çocuk giderek yeni bedensel beceriler kazanmaya başlar. Ev dışında oyunlara yönelir. Oyun, sokağa ve çevreye taşar. Hareketli oyunlardan hoşlanır. Ağaca tırmanıp ip atlar. Bilye, saklambaç, kaydırak, seksek oynar. Koşar, zıplar, atlar. Müzikli oyunlar hoşuna gider. Bisikletiyle denge becerileri gerektiren hareketler yapar. Bu arada korkabilir, bu korkusunu dışa vurabilir. Ana baba çocuğun bu korkusunu pekiştirmemeli, tersine onu ölçülü olarak yüreklendirmelidir. Çağın sonuna doğru ilgi odağı oyun ve spordur. İlk dişlerin de bakıma gereksinmesi vardır. Çocuğa doğru diş fırçalama tekniği ve alışkanlığı kazandırılmalıdır. Et, balık, süt, sebzeler dişleri besler.Bedensel gelişim de beslenme en önemli faktördür , organik beslenme bedensel gelişimi zirveye taşır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın