Barış Manço Kimdir Kısaca Hayatı Biyografisi

yorumsuz
689 views
Barış Manço Kimdir Kısaca Hayatı Biyografisi

 

Merhaba bu yazımızda Barış Manço  kimdir , Barış Manço  kısaca hayatı hakkında bilgi verip Barış Manço biyografisi sizlerle paylaşıyoruz. Barış Manço hayatı , kariyeri , yaşamı hakkında herşeyi tek sayfa kısa şekilde sizler için özetledik. Ödev için kullanabilirsiniz.

 

 

 

BARIŞ MANÇO (D. 2 Ocak 1943, İstanbul Ö. 1 Şubat 1999, İstanbul)

Türkiye tarihinin en fazla ilgi çekmiş, en aykırı müzik insanlarından birisi olan Barış Manço, besteci, şarkı sözü yazarı, yazar, gezgin, müzisyen, ses sanatçısı ve televizyon programı yapımcısıydı. Uzun saçları, asla çıkartmadığı şövalye yüzükleri, yurt içinde ve yurt dışında kazandığı müzikal başarıları ile ülkemizin unutulmayan simaları arasına girmiş olan Manço, yaşadığı zaman diliminde dünyada en fazla ülkeyi dolaşmış T.C. vatandaşı olarak, gezdiği 150’den fazla ülke ile kırılması zor bir rekora imza atmıştır.

Barış Manço 2 ocak 1943 tarihinde saatler 02.00 civarını göstermekte iken Bağlarbaşı-Üsküdar semtindeki Zeynep-Kamil hastanesinde dünyaya gözlerini açtı. Ekmeğin karneyle dağıtıldığı ve ikinci dünya savaşının en kızgın oldugu zamanda dünyaya gelen Manço, 2 yıl önce dünyaya gelen abisinin “Savaş” ismini almasından sonra, ailesinin “artık dünyaya Barış gelsin” diye düşünmesinden dolayı barış adını almıştı.İlkokula Kadıköy Yeldeğirmeni Mustafa Kemal Paşa İlkokulunda başlayan Barış, 4. Sınıfı Ankara Maarif Koleji İlkokulunda okudu. Galatasaray lisesini bitirdi.

Müzikle daha küçük yaşlarında tanışmıştı. Annesinin bir ses sanatçısı olması, O’nun müziğe pek yabancılık çekmemesini sağladı. İlk olarak 14 yaşında sınıf arkadaşlarıyla birlikte Galatasaray Lisesinde Kafadarlar adlı grubu kurdu.Bugünün ünlü ekonomistlerinden “Asaf Savaş Akad” bu grubun saksofoncusuydu. İkinci grubu olan Haramiler’de yine Galatasaray Lisesindeki arkadaşlarıyla birlikte çalıştı. Haramiler’le birlikte dönemin popüler müziklerini yorumladı.

1958 yılında ilk defa Elves presley şarkısıyla sahneye çıktı.1959 yılının Nisan başında Galatasaray Lisesi konferans salonunda ilk resmi konserini verdi. 1964 yılında Fransa’da 4 parçadan oluşan EP’yi çıkardı. Belçika’lı ve Martinik’li müzisyenlerden oluşan gruba katılır. Bu grupla 1967 nin başına kadar beraber çalışır. ve Aman Avcı Vurma Beni ve Bizim Gibi (Kol Düğmeleri isimli parçanın bir önceki hali) adlı parçaları kaydeder. Bu grupla Almanya, Belçika, Fransa gibi ülkelerin dışında Türkiye’de de konserler verdi.  1970 lerde Türkiye’ye döndü. ‘Dağlar Dağlar’ şarkısını çıkardı.700 bin kişi satın aldı. Trt de Televizyon programları , çocuk programları düzenledi.

200’ün üzerinde şarkısı, bunların kazandırdığı bir o kadar ödül O’nun nasıl bir müzisyen olduğunu anlatmaya yetiyordu. Öyle ki bazı şarkıları Rumca, İbranice, Bulgarca, Arapça, Farsça, Japonca, Flemenkçe, Fransızca ve İngilizce dillerinde söylendi.1982 yılında onu ilk defa yoklayan kalbi, 1999 yılında aramızdan ayrılmasına sebep oldu. 31 ocak 1999 akşamı saat 23.30da hastaneye getirildiğinde 1 saat öncesinde yaşama gözlerini yumdu.

MLA (Modern Language Assoc.) (okuyorumben.com Kısaltmıştır)
Erçel, Gülser, and Hiperlink (Firm). 100 Biyografide Dünya Ünlüleri. Hiperlink, 2012.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın