Bal Arıları Üreme ve Partenogenez

yorumsuz
774 views
Bal Arıları Üreme ve Partenogenez

Bal Arıları Üreme ve Partenogenez kısaca hakkında bilgi veriyoruz. Bal arıları nasıl çiftleşir , nasıl çoğalır , bal arıları kısa özet bilgiler. Merak ettiğiniz tüm soruların cevapları burada. Bilgiler güncel ve yenidir. Ödev için düzenlenmiştir. Tek sayfa çıktı alınabilir. Başlıyoruz.

 

Bal Arıları Üreme ve Partenogenez

Partenogenez, döllenmemiş yumurta hücresinden yeni bir bireyin meydana gelmesini sağlayan eşeysiz bir üreme biçimidir. Eklem bacaklı canlılardan arılarda, karıncalarda, su pirelerinde ve yaprak bitkilerinde görülür. Ayrıca bazı balık, kurbağa, sürüngen ve kuş türlerinde de görülebilir. Bal arıları, dişi arılar eşeyli üremeyle, erkek arılar eşeysiz üremeyle (partenogenez) oluşur. Bir kovanda kraliçe arı, işçi arılar ve erkek arılar olmak üzere üç tip arı bulunur.

Dişi arılar (kraliçe ve işçi) diploit (2n), erkek arılar ise haploit (n) kromozoma sahiptirler.  Kraliçe ve erkek arılar üremeye katılırken, kısır olan işçi arılar üremeye katılmazlar. İşçi arılar bal üretimi, larvaların beslenmesi ve kovanın bakımından sorumludurlar.

  •  Kraliçe arılar (2n) mayoz bölünme ile yumurta hücrelerini (n) oluştururlar. Bir kraliçe arının ürettiği yumurta hücrelerinin genetik yapıları birbirinden farklıdır.
  •  Erkek arılar haploit yapıda olduklarından sperm hücrelerini mitoz bölünme ile oluştururlar. Bir erkek arının ürettiği sperm hücrelerinin genetik yapıları aynıdır.
  • Sperm ve yumurta hücrelerinin döllenmesi sonucu zigot (2n) oluşur. Zigotun mitoz bölünmesi ile dişi larvalar meydana gelir.
  • Polenle beslenen dişi larvalar işçi arı; arı sütü ile beslenen dişi larvalar ise kraliçe arı olur.

 

Önemli Not:  Bal arıları , dişi larvaların beslenme durumuna göre işçi arı ya da kraliçe arıyı oluşturması modifikasyon örneğidir.

Bir yumurtanın döllenip döllenmeyeceğini kraliçe arı belirler. Döllenmemiş yumurtanın mitoz bölünme ile gelişmesi sonucu haploit yapılı erkek arı meydana gelir. Bu olaya partenogenez denir. Aynı kraliçe arıdan oluşan erkek arıların genetik yapıları birbirinden farklı olur. Bunun nedeni, kraliçe arının yumurtaları mayoz bölünme ile oluşturmasıdır.

Aşağıda Bal Arılarında ki üreme olayı şemada ayrıntılı olarak gösterilmiştir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın