Bakterilerin yapısı ödev

yorumsuz
542 views
Bakterilerin yapısı ödev

Bakterilerin yapısı nasıldır kısaca bakteriler hakkında bilgi veriyoruz. Kısa özet maddeler halinde resimli olarak düzenlenmiştir. Bakteri türleri ve çeşitleri ile ilgili kütüphane kaynakçalı yeni ve güncel bilgiler. Hepsi tek başlıkta topladık. Ödev için tek sayfa çıktı alabilirsin. Başlayalım.

 

Bakterilerin Yapısı

  • Prokaryot hücre yapısına sahip tek hücreli canlılardır. Çekirdek ve zarlı organelleri yoktur.
  •  DNA’ları halkasal yapıda olup sitoplazmada çekirdek alanı olarak adlandırılan bir bölgede bulunur.
  • Bazı bakterilerde hücre DNA’sından bağımsız olarak çoğalan küçük ve halka biçimindeki DNA parçacıkları bulunur. Bunlara plazmit adı verilir. Plazmitler, bakterilerin antibiyotik ve bazı kimyasal maddelere dirençli olmasını sağlayan genleri içerirler. Plazmitler ana kromozomdan bağımsız olarak eşlenmekte ve çoğu, konjugasyonla diğer hücrelere aktarılabilmektedir.
  • Mitokondri ve kloroplast gibi zarlı organelleri olmamasına rağmen ilgili enzimleri sitoplazma içinde bulunabilir. Ribozomları ökaryot hücrelerde bulunanlara göre biraz farklıdır.
  •  Hücre zarının üzerinde hücre duvarı bulunur. Ancak hücre duvarının ana bileşeni bitkilerde olduğu gibi selüloz değildir. Bakterilerin hücre duvarı peptidoglikan adı verilen bir maddeden yapılmıştır. Bu yapı kısa polipeptit zincirleriyle çapraz bağlanmış şeker polimerlerinden oluşur. Yapısı türlere göre farklılık gösterebilir.

Not: Arkelerin hücre duvarı peptidoglikan içermez.

  • Glikozun fazlasını mantar ve hayvan hücrelerinde olduğu gibi glikojen olarak depolarlar.
  • Bakteriler haploit (n) kromozom yapısına sahiptirler. Bu nedenle bakterilerde mayoz bölünme görülmez.
Bakterilerdeki tür içi genetik varyasyon mutasyon ve konjugasyon gibi olaylarla sağlanır.
  •  Bazı bakterilerin hücre duvarının dışında polisakkarit yapıda olan kapsül bulunur. Bu yapı bakterilerin yüzeylere tutunmasını ve daha dirençli olmasını sağlar. Kapsül, hastalık oluşturan bakterilerde daha çok görülür. Örneğin, kapsülsüz pnömokoklar zararsızken, kapsüllü pnömokoklar zatürre hastalığına neden olur.
  •  Bazı bakterilerin yüzeylere ve birbirine tutunmak için pilus denilen kısa uzantıları bulunur. Bu yapılar konjugasyon sırasında iki bakteriyi bir arada tutar.
  •  Bazı bakteriler kamçılarıyla aktif hareket ederler. Kamçısı olmayan bakterilerde ise pasif hareket görülür.

Bazı bakteriler (özellikle çubuk şeklinde olanlar) uygun olmayan ortam koşullarında hayatta kalabilmek için endospor oluşturur. Asıl hücre kromozomunu kopyalarken, bir kopya dayanıklı bir duvar ile çevrelenir. Su oranı çok düşük olduğundan metabolizma hızı normal hücreye göre çok daha yavaştır. Bu yapı yüksek ısı, kuraklık ve donma gibi olumsuz koşullara karşı dayanıklıdır. Ortam koşulları yeniden uygun hale geldiğinde, endospor gelişerek normal bir bakteri hücresini oluşturur. Normal bakteriler 100°C’ de ölürken, endosporlu bakteriler ölmez. Bu tür bakterileri öldürmek için, 121°C’de 1 atmosfer basınç altında 15 dakika tutmak gerekir. Mikrobiyologlar ortamı, cam malzemeyi ve laboratuvar gereçlerini sterilize etmek için (endosporları öldüren) otoklav adı verilen basınçlı bir alet kullanırlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 7 Mayıs 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın