Aziz Sancar Kimdir Kısaca Hayatı

yorumsuz
1.085 views
Aziz Sancar Kimdir Kısaca Hayatı

 

Okumasaydım iyi bir futbolcu olurdum diyen Aziz Sancar kimdir , kısaca hayatı nasıldır , katkıları nelerdir hakkında kısa bilgi ve özet bilgiler vereceğiz. Ödev ya da araştırma konuları için kullanabilirsiniz. Farklı kaynaklardan bilgiler toplanarak temiz yeni bir bilgi elde edilmiştir. Hadi başlayalım.

 

 

 

 

Aziz Sancar

Aziz Sancar 1946 yılında Mardin’in Savur kasabasında doğmuştur. Çocukluk yıllarını Savur da geçirmiştir. İstanbul’da Tıp okudu ve 1969’da sınıf birincisi olarak mezun oldu. Daha okurken biyokimyaya merak sarmıştı. İki yıllık mecburi hizmetini tamamlayınca burslu olarak John Hopkins Üniversitesi’ne gitti ve biyokimya bilimiyle tanıştı. Bursu bitince bir yıl sonra dönmek zorunda kaldı, Türkiye’de 2 yıl daha hekimlik mesleğini icra etti.

 

1974 yılında ABD’ye tekrar gitti. Oradaki ilk yıllarında, imkansızlıktan teknisyen kadrosunda çalışarak kendi yolunu çizmeye başladı. Çok erken elde ettiği başarılar sayesinde, genç bir bilimci olarak kabul gördü. Bilimsel kariyerinde hızla tırmanarak “DNA onarımı” alanında kendisini Nobel’e ulaştıracak olan yolda kararlı olarak ilerlemeye başladı. Kırk yıllık bir ABD macerasında, sadece “DNA onarımı” konusunda değil, belki kendisini başka önemli ödüllere götürecek olan “biyolojik saat” konusunda da Dünyanın en iyilerinden birisi olmayı başarabildi.Hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde 2015 Nobel Kimya Ödülü’nü kazanmıştır. Aziz Sancar ödüle ABD’li Paul Modrich ve İsveçli Tomas Lindahl ile birlikte layık görüldü.

 

DNA’nın gerçek mucizesi hafifçe saçmalamasıdır. Bu özellik olmasaydı bizler hala anaerob bakteriler olarak kalırdık ve müzik olmazdı diyen Aziz Sancar  Biyokimya , Moleküler Biyoloji , DNA onarımı , Kanser ve  Biyolojik Saat alanında çalışmalar yapmıştır. Aziz Sancar günümüz 2018 de halen yaşamına devam etmekte 1997 yılından beri Abd de yaşamaktadır. Abd ve Türk çifte vatandaşlığı bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın