Atatürk’ün Dış Politikaları Hakkında Bilgi

yorumsuz
384 views
Atatürk’ün Dış Politikaları Hakkında Bilgi

 

Merhaba bu yazımızda Atatürk’ün dış politikaları nasıldı Atatürk nasıl bir dış politika sergiliyordu , dış politika konuşmaları hakkında kısa bilgi ve bilgiler vereceğiz. Kaynaklarımız çok sağlam kitaplardan özet olarak toplanmıştır. Hiçbir oynama düzeltme yapılmamıştır. Kaynakça paylaşılmıştır. Ödeviniz için kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Atatürk’ün Dış Politikaları

Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün dış politika konuşmalarında, uluslararası barış, iyi ilişkiler, dostluk, iyi komşuluk, ortak güvenlik konuları içerisinde en çok üzerinde durduğu ve vurguladığı hususun, ortak noktanın, uluslararası barış olduğu ve bu “barış yolu” politikası ve düşüncesini hemen hemen bütün konuşmalarına yansıttığı görülmektedir: Mustafa Kemal Atatürk’ün izlediği “barış yolu”, bağımsızlık ve güvenlik politikasında Türkiye, öncelikle Misak-ı Millî içinde yapılabilecek bir barışı imzalamaya her zaman hazır oldu ve Türkiye’nin bağımsızlığını güvenceye almayan şartlar içinde barış yaptırmaya zorlayabileceklere asla taviz vermedi. Millî davanın istediği düşünce ile “eğer barışın rahatlığını hayatta istiyorsan her an savaşacakmış gibi hazırlıklı ol” gerçeğini bir an akıldan çıkarmadı.

Türkiye’nin haksızlıkla uğradığı yıkımları onarmak ve yıllardan beri türlü türlü engeller altında zorlanan ekonomik hayatının hukuki açılışını sağlamak ve Türkiye’yi bilim ve kültür içinde çalışkan bir hayata kavuşturmak, ülkeyi kalkındırmak için barışa ihtiyaç duyan Atatürk’ün barış ilkeleri oldu. Bu yüzden Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye’nin bağımsızlığını sağlayan bir barış isteyerek, öncelikle bölge ve komşu devletlere barışseverce davrandı ve bu çerçevede Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan beri uyguladığı dış politika da, barışsever bir politika oldu. Barışın sağlanması için her fırsattan yararlanan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti de, genel barışın yüksek amacının, ortak çıkarlar ve milletler için bütün kuvvetini korumak olduğu düşüncesiyle hareket etti.

Türk dış politikası, barış ve uluslararası işbirliği yolunda sürekli gelişti ve yürüdüğü yolun değişmez olduğunu Atatürk’ün son günlerine kadar gösterdi. Atatürk’ün son yıllarında barış, çetin bir sınav geçirdi. Milletler Cemiyeti’nin geçirmekte olduğu çetin dönemlerde Türkiye Cumhuriyeti, bu uluslararası kuruluşa olan bağlılığını, her alanda göstererek, gördüğü bu “barış idealine en uygun yol”dan ayrılmadı. Türkiye, bu dönemde, “barış idealine uygun yol”da, nereden bir çağrı geldiyse, onu ilgi ile karşıladı ve yardımlarını esirgemedi. Bölgesinde barış ve dengenin korunması, yakından ve ilgi ile izlediği bir konu olmaya devam etti.

 

Kaynak: Yrd. Doç. Dr. Mustafa Bıyıklı

Yayınlayan: Okuyorumben.com

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın