Asya Kıtasının Ekonomik Özellikleri ve Faaliyetleri

yorumsuz
439 views
Asya Kıtasının Ekonomik Özellikleri ve Faaliyetleri

 

Selam bu yazımızda asya kıtasının ekonomik özellikleri nelerdir kısaca maddeler halinde açıklıyoruz , Asya kıtasının coğrafya açısından ekonomik faaliyetleri kısa özet olarak tek sayfa çıktı alabileceğeniz şekilde sizlerle paylaşıyoruz. Kütüphane kaynakça gösterilmiştir.

 

 

 

Asya Kıtasının Ekonomik Özellikleri

Asya Kıta’sının tarım ve hayvancılık , enerji kaynakları ve madenler , sanayi , turizm ,ticaret ve ulaşım yönünden ekonomik özellikleri bulunmaktadır.

 1. Asya’ da hızla artan nüfusun besin ihtiyacını karşılamak amacıyla, 1960’1ı yıllardan sonra, çeşitli Asya ülkelerinde “Yeşil Devrim” başlatılmıştır. Tarım ürünlerinin veriminin artırılması için çalışmalar yapılmıştır.
 2. Kıtada ekimi yapılan ürünler arasında; pirinç ve buğday baş sırayı alır.
 3. kauçuk üretiminin % 96’sını, Patates ve bezelye üretiminin % 91 ‘ini, kenevir üretiminin% 87’sini, çay üretiminin% 81 ‘ini, Hindistan cevizi üretiminin % 75’ini, yer fıstığı ve susam üretiminin % 70’den fazlasını, hurma üretiminin% 65’ini ve tütün, avokado, kavun, karpuz, kahve, şeker kamışı, bakla üretimlerinin yarısından fazlasını, tek başına Asya kıtası karşılar.
 4. Güneybatı Asya ve Güneydoğu Asya enerji kaynaklarından petrol ve doğal gaz bakımından çok zengindir. Dünya petrol rezervlerinin % 67’si Ortadoğu bölgesindedir.
 5. Nükleer enerji bakımından Rusya, Çin, Kazakistan ve Japonya çok sayıda santrallere sahiptir.
 6. Asya kıtası, sanayi bakımından pek gelişememiştir. Bunun baş sebebi, Batı Avrupa’ da sanayi devriminin ardından, Asya kıtasının Batı Dünyası ülkelerin sömürgesi konumuna düşmüş olmasıdır.
 7. Kıtada sanayileşmiş olan Japonya, Çin, Rusya, Endonezya, Güney Kore, Malezya ve Endonezya, daha ziyade elektronik eşyalar, otomobil, demir-çelik ve makine sanayi bakımından gelişmişlerdir.
 8. Asya kıtasının güneybatı, güney ve güneydoğu bölgeleri, turizm potansiyeli bakımından zengindir.
 9. Asya kıtası, ulaşım bakımından çok eski tarihi yollara sahip olmasına rağmen, bugün için Avrupa ve Kuzey Amerika ülkeleri kadar modem ulaşım ağına sahip değildir.
 10. Asya ülkelerinde hammadde satımı ön plandadır. Güneybatı, Güney ve Güneydoğu Asya, dokuma, gıda, petrol ve çeşitli madenler satarken, karşılığında mamul maddeler almaktadır.

  MLA (Modern Language Assoc.)Özey, Ramazan (okuyorumben.com kısaltmıştır)

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın