Asya Kıtası Beşeri özellikleri

yorumsuz
361 views
Asya Kıtası Beşeri özellikleri

 

Asya Kıtası beşeri özellikleri nelerdir kısaca açıklıyoruz. Asya Kıtasının doğal , beşeri , fiziki , coğrafi özellikleri bulunmaktadır. Biz Beşeri özellikleri kısa özet olarak açıklıyoruz. Diğer özellikler sitemizde mevcuttur. Arama yaparak ulaşabilirsiniz. Tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Başlayalım.

 

 

Asya Kıtası Beşeri Özellikleri

Asya’da insanların yerleşme tarihleri yaklaşık olarak bir milyon yıl öncesine kadar gitmektedir. Bu durum, bugüne kadar yapılan kazılardaki insan fosilleri, taş tabletler gibi maddi kültür verilerinden anlaşılmaktadır. Asya kıtasında, ilk defa insan izlerine Pleistosen’de, Java adasında ve Çin’de rastlanılmaktadır. Paleolitik devirde insanların Güneybatı ve Güneydoğu Asya’ ya yayılmışlar ve Mezolitik’te çoğalma göstermiş oldukları bilinir. Neolitik’te ise, güçlü kavimlerin zayıf kavimlere saldırmaları sonucunda, göçler meydana gelmiştir. Aynı dönemde Bering Boğazı yolu ile Asya insanı Kuzey Amerika kıtasına göç etmiştir.

Asya’da ırk olarak üç ırk görülmektedir. Doğu Asya’da sarı ırk, kuzey, batı ve orta Asya’da beyaz ırk, Güney Asya’da dar alanlı olarak siyah ırka mensup insanlar yaşamaktadır. Kıtada Yontma Taş devrinden bugüne çok sayıda medeniyetler kurulmuştur. Bunlardan Mezopotamya Medeniyeti, Batı Türkistan medeniyeti, İndus Medeniyeti, Sarı Irmak Medeniyeti önemlidir. Bu medeniyetlerin çoğunluğu platolar bölgesinde kurulmuş ve gelişmiştir. Öte yandan coğrafi konum (Mezopotamya üç kılanın ortasında yer almış olması), Ulaşım (Sarı Irmak Medeniyeti Step yolunun nihayetinde yer almış olması) Okyanusa yakınlık (İndus medeniyeti tabii kapı özelliğinde olması) gibi faktörler de, Asya’ da yüce medeniyetlerin doğmasına sebep olmuştur.)

Kılanın nüfusu 1995’de, 3,2 milyar kadardır. Bu değere, Sovyet Rusya, Kafkasya ve Orta Asya Türk ülkelerinin nüfusları dahil edilmemiştir. Çünkü Sovyet Rusya’nın yarısı Avrupa kıtası içinde sayılmaktadır. Kılanın gelecekteki nüfusu, 2010’da 3,9 milyara, 2020’de 4,3 milyara ulaşacaktır. Dünya toplam nüfusunun (l 995’de 5,7, 201 O’da 7, 2020’de 7,9 milyar olacağı tahmin edilmektedir), 1995’de % 56’sını, 201 O’da % 56,l ‘ini, 2020’de % 55,1 ‘ini tek başına güney ve güneydoğu Asya kıtası barındıracaktır.

Asya Kıtasının Beşeri Haritası

Asya’nın fazla nüfus barındırmasının sebeplerin başında, kılanın geçmişinde yer alan aydın medeniyetlerdir. Asya’daki devletlerdeki sosyal organizasyonun kurulmuş olması (ziraat ve el sanatları tekniğinin gelişmesi), yünlü dokumanın gelişmiş olması baharat, ve değerli taşların mevcudiyeti, üstün vasıflı çelik imalinin yaygın olması sonucunda savaşlarda kazanılan başarılar ve muson Asya’ sın da ki pirinç ziraatı (pirinç tarımının fazla işçiye ihtiyaç duyması ve pirincin beslenme ve çoğalmayı artırıcı özellikler taşıması) ve dini düşünüş tarzları (ataya saygı ve çoğalmaya karşı aşırı istek) gelir. Batı Dünyasında ki sanayinin gelişmesi, Asya kıtasının el sanatlarına olumsuz yönde etkilemiş olmasına rağmen, nüfusta pek fazla etkisini gösterememiştir.

Not: Asya Kıtası beşeri özellikleri konusu burada bitmiştir. Eğer Asya Kıtasının ekonomik özellikleri konusunu arıyorsanız buraya tıklayın. Asya Kıtası ekonomik özellikleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 8 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın