Arnold Schwarzenegger kimdir Kısaca Hayatı Biyografisi

yorumsuz
885 views
Arnold Schwarzenegger kimdir Kısaca Hayatı Biyografisi

 

Merhaba bu yazımızda Meşhur Arnold Schwarzenegger kimdir , soyismi zor olan Arnold Strong diye anılan bu adamın kısaca hayatı hakkında bilgi veriyoruz. Arnold Schwarzenegger biyografisi , hayatı hakkında kısa bilgi , yaşamı , kariyeri , kısa olarak paylaşıyoruz. Ödeviniz için kullanabilirsiniz.

 

 

 

ARNOLD SCHWARZENEGGER(D. 30 Temmuz 1947 Graz,Avusturya)

Avusturya asıllı Amerikalı aktör, politikacı ve 38. California Dreamin valisi. Gerçek adı Arnold Alois Schwarzenegger’dır. 1968’de Sam Amca’nın topraklarına ayak bastıktan sonra Amerikan rüyasını gerçekleştiren, sayısız vücut geliştirme şampiyonluğu bulunan ve tüm zamanların en çok gişe başarısı getiren filmlerinde başrol oynayan Schwarzenegger, Richard Nixon ve düşüncelerine yakınlığı nedeniyle Cumhuriyetçi olmuş ve siyasete atılmıştır. terminator, Total Recall, Predator ve Conan The Barbarian gibi tüm dünyada büyük ilgi gören yapımlarda rol almıştır.

30 Temmuz 1947’de Thal, Styria, Avusturya’da dünyaya geldi. Babası polis şefliği yapmaktadır.Öğrenciliğinde güler yüzlü, neşeli ve coşkulu olan Schwarzenegger, ekonomik açıdan da zor şartlarda büyümüştü. Çocukluğunun en kayda değer anılarından birini evlerine buzdolabı alınması olarak hatırlayan aktör, spora meraklıydı. Kendisini zayıfbulduğu için body-building’le ilgilenen ve bir spor salonuna kaydolan Schwarzenegger’ın idolleri vücut geliştirme konusunda büyük ün yapmış Reg Park ve Steve Reeves’di.

1976’da Jeff Bridges’le birlikte Stay Hungry filmi için kamera karşısındaydı. Filmdeki rolüyle en iyi erkek oyuncu dalında Golden Globe ödülünün sahibi oldu. 1984’te büyük box office başarısı getirecek olan ve Schwarzenegger’ı tüm dünyada en çok ünlü yapan filmlerden biri olan James Cameron’ın The Terminator’ünde yarı insan yarı makine rolünde izleyiciyle buluştu. Aktörün 90’lı yıllara başlangıcı oldukça iddali oldu. Zira ünlü yazar Philip K. Dick’in romanından beyaz perdeye uyarlanan ve başrollerini Sharon Stone’la paylaştığı Total Recall iki dalda oskara aday gösterildi.1991’de Terminator’un devam filmi olan Terminatör 2:Judgement Day, o zamana kadar yapılmış en yüksek bütçeli ve en çok hasılat elde eden film olarak sinema tarihine geçti.
Schwarzenegger, İrlandalı John Downey’dan sonra Amerika’da doğup büyümeden California valiliğine seçilmiş ikinci politikacıdır. Ayrıca Ronald Reagan’dan sonra vali olan ikinci film yıldızıdır.

MLA (Modern Language Assoc.) (okuyorumben.com kısaltmıştır)
Erçel, Gülser, and Hiperlink (Firm). 100 Biyografide Dünya Ünlüleri. Hiperlink, 2012.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın