Arktika Nedir Kısaca Arktika Kıtası Bilgileri

yorumsuz
492 views
Arktika Nedir Kısaca Arktika Kıtası Bilgileri

 

Selam bu yazımızda sanki ilk defa duyduğunuz ya da merak edip ya bu arktika nedir diye araştırdığınız Arktika kıtası hakkında kısaca bilgi veriyoruz. Ödev için çıktı alımına uygundur tek sayfa çıktı alabilirsiniz.

 

 

 

 

ARKTİKA

Arktika, Kuzey Kutup bölgesinde yer alan Kuzey Buz Denizi ve çevresinde yer alan yarımada ve adaların adıdır. Söz konusu bu yarımada ve adalar; Kuzey Amerika-Avrupa ve Asya kıtalarının kuzeyinde yer alır. Yaklaşık 7 milyon kın’ lik bir alana yayılan bu adalar bazıları şunlardır; Kuzey Amerika ‘nın kuzeyinde; Kraliçe Elizabeth takımadaları (toplam yüzölçümleri 1 .350.000 kın’), Parry takımadaları, Banks Adası , Greenland (Yeşil Arazi), Avrupa ve Asya’nın kuzeyindeki Spitzbergen adaları (yüzölçümleri 64.422 kın’), Sevemaya Zemliya adaları, Yeni Sibirya adalarıdır. Kuzey Kutup Bölgesi ‘nde, Arktika adalarının da içinde yer aldığı çok geniş ve derin bir çukurluk içinde Kuzey Buz Denizi yer almaktadır. Bu denizin toplam yüzölçümü 12 milyon Km’yi, derinliği ise 4600 metreyi aşar. Dünyanın en büyük denizlerinden olan Kuzey Buz Denizi, çok kalın ve tek parçalı bankizler ve engebeli, aşılmazı zor daimi buzullardan oluşur. Bu buz tabakaların yüzölçümü 4 milyon km’yi bulur.

Bugün insan yaşamasına müsait olan adalarda Eskimolar yaşamaktadır. Eskimoların yaşadığı bu toprakların altında çok zengin ve değerli maden rezervleri tespit edilmiştir. Aıktika’da bulunan madenlerin başlıcaları, altın, demir, petrol, kömür, bakır, nikeldir. Arktika üzerinde, A.B.D, Sovyet Rusya, Kanada ‘nın stratejik önemi büyük olan askeri üsleri bulunmaktadır.

MLA (Modern Language Assoc.)Özey, Ramazan, (okuyorumben.com kısaltmıştır)

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın