Anadolu ve Mezopotamyada kurulan uygarlıklar Kısaca

yorumsuz
490 views
Anadolu ve Mezopotamyada kurulan uygarlıklar Kısaca

 

Merhaba bu yazımızda Anadolu ve Mezopotamyada kurulan uygarlıklar yazılı çalışma kağıdı bilgileri ve hakkında maddeler halinde kısa kısa bilgiler vereceğiz. İsterseniz çalışma kağıdı olarak kullanabilirsiniz. İsterseniz ödev için kullanabilirsiniz. Anadolu hangi medeniyetler kuruldu. Mezopotamya da hangi uygarlıklar kuruldu sırasıyla paylaşacağız. iyi çalışmalar.

 

 

 

Anadolu ve Mezopotamyada kurulan uygarlıklar

  • Sümerler
  • Hititler
  • Babiller
  • Asurlar
  • Frigler
  • iyonlar
  • Urartular
  • Lidyalılar

 

Bu medeniyet ve uygarlıkları sırasıyla inceleyecek olursak :

A-) Sümerler :Asya’dan gelen kavimler tarafından kurulmuştur. Site denilen şehir devletini oluşturdular. Yazıyı buldular. Güneş saatini icat ettiler. Astronomide önemli gelişme sağladılar.

 

B-) Hititler :Çok tanrılı bir inanç sistemi bulunmaktaydı. Millattan önce 200-700 yılları arasında hüküm sürdüler.  Anal adı verilen yıllıklar ile not tutuyorlardı. Tarihteki ilk antlaşma Mısır ile Hititler arasında gerçekleşmiştir. Resimli yazı tekniği geliştirmiştir. Hayvancılık ve tarım ile uğraşıyorlardı.

 

C-) Babiller :Bilinen en ünlü kralı Hammurabi dir. İlk anayasayı çıkarmıştır. Babil’in Asma bahçeleri günümüzde dünyanın harikaları arasında yer almaktadır. Babiller sümerlerin izinden gittiği söylenmektedir.

 

D-) Asurlar :Sümerlerle ilişkilerini geliştirip ticaret ile uğraşmışlardır. İlk kütüphane Asur’un başkenti Ninova da kurulmuştur.  Ticaret sayesinde Mezopotamya da kültürün gelişmesinde etkin rol oynamışlardır.

 

E-) Frigler:  Uygarlığın başkenti Gordion şehridir. Tarım ve hayvancılıkla geçim sağlamışlar. Sert tarım kuralları bulunmaktadır. Çok tanrılı bir inanca sahiptirler. ”Eşek kulaklı Kral Midas” efsanesini Dünya’ya armağan etmişlerdir.

 

F-)İyonlar: Zenginlik , bilim ve sanat bu dönemde zirve yapmıştır.  Şehir devletleri halinde yaşamışlardır. Birçok Bilim İnsanı ve düşünür bu dönemde yetişmiştir. Tales , Pisagor , Heredot bu dönemde yetişmiş bilim insanlarıdır.

 

G-)Urartular: Çok tanrılı bir inanç sistemleri bulunmaktadır. 56 km uzunluğunda ki Şamran su kanalı Kral Mino tarafından yaptırılmıştır. Günümüzde Van’da hizmet vermektedir. Taşa şekil veren uygarlık olarak da bilinmektedir.

 

H-) Lidyalılar : Parayı bulan ilk uygarlıktır. Tümülüs adı verilen ölü gömme tekniği kullanmışlardır. ilk altın para bu dönemde yapılmıştır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın