Alfred Nobel Kimdir Kısaca Hayatı Hakkında Bilgi

yorumsuz
760 views
Alfred Nobel Kimdir Kısaca Hayatı Hakkında Bilgi

 

Meşhur nobel ödüllerinin temelini atan insan , dinamit keşfeden insan Alfred Nobel kimdir , kısaca hayatı hakkında bilgi veriyor biyografisini açıklıyoruz. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Kaynakça gösterilmiştir. Kısaltılmıştır.

 

 

 

 

ALFRED NOBEL(D. 21 Ekim 1833 Ö. 10 Aralık 1896)

Alfred Bernhard Nobel, 1833 doğumlu, İsveç’li kimyager, mühendis, “dinamit”i icat eden bilim adamı. Nobel Ödülleri’nin fikir babası. 21 Ekim 1833’te varlıklı bir aileden gelen anne Andriette Ahlsell ile mühendis baba Immanuel Nobel’in üçüncü oğulu olarak Stockholm’de doğan ve dünyaya gelmeden bir süre önce, babası iflas eden, Alfred Nobel ve ailesi 1837’de Finlandiya’ya, 1842 yılında da, St. Petersburg’a taşındı. Nobel’in özel öğretmenlerle eğitim görmesini sağladılar.Doğa bilimleri, fizik ve kimya alanlarına eğilen ve henüz onyedi yaşındayken, İsveççe, Rusça, Fransızca, İngilizce ve Almanca’yı akıcı bir şekilde konuşabilen Nobel, kendisinin bir mühendis olmasını arzulayan babasının pek hoş görmemesine rağmen, İngiliz edebiyatına ve şiire de yöneldi.Kimya mühendisliği eğitimi görmesi için babası tarafından yurtdışına gönderilmiştir.

1863 yılında Stockholm Heleneborg’da, patlayıcı madde olarak nitrogliserini kullanma yollarını araştırdığı esnasında bir patlama ile laboratuvarının yıkılmasının ve küçük kardeşi Emil dahil dört kişinin hayatını kaybetmesinin ardından, yılmayarak araştırmalarına devam eden Nobel, 1864 yılında, emeğinin sonucunu aldı ve dinamit barutunu buldu. Alfred Nobel, %75 oranında nitrogliserini, %25 oranında emici bir toprak türü olan kieselguhr ile karıştırarak, emniyetli bir patlayıcı olan dinamiti icat etti. Bu buluşu, Nobel’in kısa sürede bütün Avrupa’da dinamit kralı olarak tanınmasına neden oldu.

Nobel, 1877’de, Balistit diye adlandırdığı yeni bir çeşit barut üretti.1879’da, Paris yakınlarındaki Servan’da yeni bir laboratuvar kuran Nobel, buradaki çalışmaları sonucunda ve eşit miktarlarda nitrogliserinle, nitroselüloz karışımından oluşan, itici barutu buldu ve bu buluşuna, dumansız barut adını verdi. 10 Aralık 1896’da San Remo’da geçirdiği beyin kanaması sonucu hayatını kaybeden Nobel, 27 Kasım 1895 tarihli, Paris’te yazdığı vasiyetinde, parasının bir miktarını yeğenleri ve bir dönem aşık olduğu Sofie Hess arasında paylaştırılmasını, 33 milyon 200 bin kronluk geri kalan mirasının da, Nobel Ödülleri’ni enstitüleştirilmesi yönünde kullanılarak, her yıl insanlığa hizmette bulunanlara sunulmasını istemiştir.Edebiyat, barış, fizik, kimya, tıp ve fizyoloji gibi çeşitli dallarda insanlığa hizmet etmiş olanlara verilmesi istenen bu ödüllerin vasiyetinde yer alması, önceleri tartışma ve görüş ayrılıklarına sebep olduysa da, 1900 yılında İsveç Hükümeti Nobel Vakfı’nı kurdu ve İlk ödüllerin, Nobel’in 5. ölüm yıldönümü olan, 10 Aralık 1901’de sahiplerini bulmasının aradından, düzenli olarak verilmeye başlandı.

Kaynakça: MLA (Modern Language Assoc.) (okuyorumben.com kısaltmıştır)
Erçel, Gülser, and Hiperlink (Firm). 100 Biyografide Dünya Ünlüleri. Hiperlink, 2012.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın