Al pacino kimdir kısaca hayatı hakkında bilgi

yorumsuz
731 views
Al pacino kimdir kısaca hayatı hakkında bilgi

 

Hayatınız boyunca bol bol karşınıza çıkan Al pacino kimdir , Alpacino biyografisini paylaşıyoruz. Kısaca hayatı hakkında bilgi veriyoruz. Yaptıkları ,eserleri , oynadığı oyunlar , ödülleri tüm başlık altında kısaca özetlenmiştir. Ödev için kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

AL PACİNO(D. 25 Nisan 1940)

Oscar ödülüne sahip ABD’li sinema ve tiyatro oyuncusudur. Uzun süren sinema kariyeri boyunca, Hollywood’un baş aktörlerinden biri olarak görülen Al Pacino, 25 Nisan 1940’ta New York, Doğu Harlem’de dünyaya geldi. Oyunculuk dersleri alan Pacino, zaman zaman çıktığı gösterilerde oyunculuğunu geliştirdi. 1966 yılında Actors Studio’da eğitim için hak kazandı. Daha sonra James Earl Jones ile çalıştığı The Place Creep’de rol aldı. 1967-68 tiyatro sezonunda zalim bir sokak serserisini oynadığı The Indian Wants the Bronx ile Obie Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu ödülünü aldı.

Al Pacino’nun kariyerindeki ilk filmi, 1969 yılında çevirdiği Me, Natalie’ dir. Buradaki başarısıyla, yapımcılığını Paramount’un üstlendiği, Francis Ford Coppola’nın The Godfather (Baba) filminde Michael Corleone rolünü oynamaya hak kazanacaktır. Bu filmdeki performansı ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ına aday gösterildi. Çareyi Broadway oyunlarına dönmekte buldu ve başrolünü oynadığı The Basic Training of Pavlo Hummel ile ikinci kez Tony ödülünün sahibi oldu.

1990’da gösterişli bir gangsteri oynadığı Dick Tracy ile altıncı kez Oscar’a aday olan Pacino, aynı yıl çevrilen, üçlemenin üçüncü ayağı “The Godfather Part III” (Baba 3)’de yer aldı. Uzun süren sessizliğin ardından Scent of a Woman (Kadın Kokusu)’ndaki oyunculuğu ile nihayet Oscar ödülüne kavuşmayı başardı. Diğer taraftan en son 1995 yılında Michael Mann tarfından yönetilen “Heat” filminde usta oyuncu Robert De Niro ile bir araya gelen Al Pacino, bu kez Jon Avnet’in yönetmenliğini üstlendiği Righteous Kill filminde başrolü paylaştılar, film 2008 yılında gösterime girmiştir.

Kaynakça :APA (American Psychological Assoc.) (okuyorumben.com kısaltmıştır)
Erçel, G., & Hiperlink (Firm). (2012). 100 biyografide Dünya ünlüleri. İstanbul: Hiperlink.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın