Akraba Evliliği Nedir Zararları Nelerdir

yorumsuz
504 views
Akraba Evliliği Nedir Zararları Nelerdir

Akraba evliliği nedir , neye denir , akraba evliliği zararları nelerdir kısaca sonuçları hakkında bilgi veriyoruz. Bilimsel araştırma sonucu kısa özet olarak fen bilimleri , biyoloji , kimya dersleri için ödev olarak kullanılabilir tek sayfa çıktı alınabilir. Gelin şimdi çağımızın en büyük problemlerinden birini hep beraber inceleyip öğrenelim.

 

Akraba Evliliği

Aralarında kan bağı olan kişiler arasında yapılan evliliklere akraba evliliği denir. Akraba evliliği, zararlı olan baskın ve çekinik genlerin bir araya gelme olasılığını arttırdığından kalıtsal hastalıkların görülme sıklığını da artırır. Kalıtsal hastalıkların çoğu çekinik genler ile taşınır. Bu hastalıkların ortaya çıkması için iki hastalık geninin yan yana gelmesi yani homozigot durumda olması gerekir. Hastalığa yol açan çekinik alel çok nadir olduğu zaman, aynı zararlı aleli taşıyan iki bireyin karşılaşıp evlenme ihtimali çok düşüktür.

Yapılan araştırmalar, insanlardaki yakın akraba evliliklerinin kalıtsal hastalık riskini artırdığını ortaya koymaktadır. Çoğu zararlı alel, oldukça şiddetli etkiye sahiptir ve doğumdan önce homozigot embriyoların kendiliğinden düşürülmesine neden olur.Pek çok toplum ve kültürde yakın akraba evliliklerini yasaklayan kanunlar ya da tabular vardır. Bu tip kurallar birçok popülasyonda büyük bir olasılıkla yıllar boyunca yapılan gözlemler sonucu yakın akraba evliliklerinin doğum öncesi kayıplara ve doğum sonrası bazı özürlere neden olduğunun anlaşılması ile ortaya çıkmıştır. Ayrıca, sosyal ve ekonomik etkenler de yakın akraba evliliklerine karşı olan yasa ve geleneklerin gelişmesinde etkili olmuştur.

Akraba Evliliği Zararları Nelerdir , Çocuk Neden Sakat Olur veya Doğar

Herkes mitokondrisini annesinden alır. Sperm hücresinin mitokondrileri kuyruk bölgesinde bulunur ve kuyruk döllenme sırasında yumurta içine girmez. Bu nedenle zigottaki tüm mitokondriler yumurta hücresine, başka bir deyişle anneye ait olur.

Mitokondri, oksijenli solunum ile metabolik aktiviteler için gerekli olan enerjiyi üreten organeldir. Bu süreçte görev yapan enzimler mitokondri DNA’sındaki bilgiye göre üretilir. Bu durum ise insan hücrelerinden enerjinin azaltılmasına , dolayısı ile de bozukluklar değişiklikler görülmesine neden olur. Mitokondriyel DNA anneden çocuğa geçer (spermin yapısındaki mitokondriler zigota aktarılamaz). Bu nedenle mitokondriyel DNA’daki mutasyonların neden olduğu hastalıklar babadan çocuğa geçmez, her zaman anneden çocuğa geçer.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 15 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın