Afrika Kıtası Ülkeleri – Kısa Bilgi

yorumsuz
652 views
Afrika Kıtası Ülkeleri – Kısa Bilgi

 

Afrika Kıtası ülkeleri isimleri nelerdir. En çok bilinen ülkeleri hakkında kısa bilgiler , haritalı tüm Afrika Kıtası ülkeleri kısa özet olarak tek başlık altında derledik. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Tek sayfa çıktı almak için uygundur. Başlayalım.

 

 

 

Afrika Kıtası Ülkeleri – Tunus

Tunus, Mağrib ülkeleri içinde en az yüzölçüme sahip olan bir Kuzey Afrika ülkesidir. Kuzeyden ve doğudan Akdeniz, batıdan Cezayir ve güneydoğudan Libya ile çevrilidir. Ülkenin yüz ölçümü 164.150 Km’ , nüfusu 8,8 milyon kadardır.

Resmi dili; Arapça olmakla beraber, eğitim, ticaret ve yönetimde Fransızca yaygın olarak kullanılır. Resmi Para Birimi; Tunus Dinarı.

Afrika Kıtası Ülkeleri – Cezayir

Cezayir; Kuzeybatı Afrika’da yer alır. Yüzölçümü itibariyle, dünyada onuncu, Afrika kıtasında Sudan’dan sonra ikinci sıradadır. Cezayir kelimesi, Arapça “Adalar” anlamını taşır. Ülkeye bu isim, başşehri olan Cezayir limanının girişinde bulunan iki adaya atfen verilmiştir.

Cezayir’in en önemli gelirini oluşturan madencilik ve sanayi sektöründe büyük gelişmeler kaydedilmiştir. Ham petrol rezervi ile dünyada 1 O. sırada olan Cezayir, zengin doğal gaz yataklarıyla, ABD, İran ve SSCB’den sonra 4. sırada bulunmaktadır.

Afrika Kıtası Ülkeleri – Fas

Fas, Arap Dünyası’nın batısında ve Afrika kıtasının kuzeybatı ucunda yer alır. Bu sebeple Mağrib (Gün Batısı) ülkeleri adı verilen üç ülkeden (Fas, Tunus ve Cezayir) birisidir. Ayrıca Büyük Mağrib (Fas, Tunus, Cezayir, Libya ve Moritanya) denilen ülkelerin birini teşkil eder.

Fas’da gizli gelir olarak Esrar ön plana çıkmaktadır. Kenevir yasaldır. Fas’ın her yerinde ekilmiş esrar tarlaları görmek mümkündür. Halkın %60 civarı kenevirin herhangi bir dalı ile ilgilenir.

Afrika Kıtası Ülkeleri – Somali

Ülkenin resmi adı; Somalice, Jamhuuriyadda Dimuqraadiye Somaaliya. Arapça, Cumhuriyetü’s-sumalü’d-demokratiya. Yani Somali Demokratik Cumhuriyeti. Yüzölçümü 637.657 km’ kadar. Başşehri Mogadişu (500.000 nüfuslu)’dur. Ülkenin resmi dili Somali dili ve Arapça’dır. Para birimi Somali şilini (So.Sh.)’dir.

Somali’nin geçim kaynaklan, tarım ve hayvancılığa dayanıyor. Ülkede sık sık görülen kuraklıklar, açlığa neden olmaktadır. Aslında, ülkede son yıllarda yapılan araştırmalar sonucu, önemli maden yatakları (demir, uranyum, alçıtaşı, manganez) keşfedilmiştir.

Afrika Kıtası Ülkeleri – Sudan

Arapça’da karşılığı; “Siyahların Ülkesi” anlamına gelen “Beledü’s-Sudan”; gerçekte Afrika’da, Sahra ile Ekvatoral Bölge arasında ve yaklaşık 8-16 derece kuzey enlemleri arasında kalan geniş bölgeye deniliyor. Ancak bu geniş topraklar, yüzyılın başında sömürgeciler tarafından parçalanmış ve tümü işgal edilmiş.

Nil nehri ve onun yan kollarının suladığı geniş Sudan toprakları, aslında yüksek platolar ve ovalardan ibarettir. Güneyden kuzeye doğru üç farklı iklimin görüldüğü ülkede, Nil nehri ve kolları tarımın can damarını oluştururlar.

Afrika Kıtası Ülkeleri – Nijerya

Nijerya, Afrika kıtasının batısında yer alan bir ülkedir. Batı Afrika’nın güney bölgesinde, Atlas Okyanusu’na kıyısı bulunan Nijerya, 923.768 Km2 kadar bir yüzölçüme sahiptir. Resmi adı; Nijerya Federal Cumhuriyeti (İng. Federal Republic of Nigeria)’dir.1967’de 12 olan eyalet sayısı, 1991’de 30’a yükselmiştir.

Nijerya’da resmi dil olarak, ingilizce konuşulur. Ülkede yaklaşık 46 milyon kişi ingilizce bilir. Bunun yanında en fazla konuşulan diller, Hausa (65 milyon), Yoruba (20 milyon), İbo (17 milyon) ve Fulani (11 milyon) dilleridir. Ülkede yaşayan insanların dini yapıları incelendiğinde, en fazla grubu Müslümanlar teşkil eder. Ülke toplam nüfusunun yaklaşık% 45’i (54 milyon) müslümandır. Nijerya, Müslümanlığı kabul eden ilk Afrika ülkelerindendir.

Afrika Kıtası Ülkeleri Haritası

Not: Eğer Afrika kıtası hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsan şu konulara da göz at.

Afrika Kıtası Ekonomik özellikleri

Afrika Kıtası Beşeri Özellikleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 9 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın