Afrika Kıtası özellikleri – Genel Özellikleri

yorumsuz
2.165 views
Afrika Kıtası özellikleri – Genel Özellikleri

 

Afrika Kıtası özellikleri nelerdir . Afrika kıtasının genel özellikleri hakkında kısaca bilgi veriyoruz. Özet konu anlatımı ödev için kullanabilirsiniz. Bilgiler günceldir kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılıp kısaltılarak düzenlenmiştir. Tek sayfa çıktı almak için uygundur. Başlayalım.

 

 

Afrika Kıtası özellikleri

Eski kara kütlelerinden birini, Afrika oluşturur. Avrupa’nın güneyinde, Asya’nın güneybatısında yer alır. Cebelitarık boğazı ile Avrupa’dan, Kızıldeniz ve Suveyş Kanalı ile Asya’ dan ayrılır. Afrika adı, Kartaca’ya ilk defa ayak basan Romalılarca “Afri” veya “Africani” denilen oymakların adından alınmıştır ve bu ad Pön savaşları sırasında verilmiştir. Africani terimi daha sonra Arapça “İfrikiya” olarak değişmiştir.

Ekvator, kıtanın ortasından, yengeç dönencesi Sahra’dan, Oğlak dönencesi ise Kalahari çölünden geçer. Dolayısıyla Afrika topraklarının 3/4’ü tropikal kuşakta yer alır. Bu nedenle Afrika’ya sıcak kıta denilir.

Ekvator ve tropikal iklimlerin geniş yer tuttuğu kıtada, ekvatoral ormanlar, orta bölümde geniş yer kaplar. Ekvator, orta bölümden geçtiği için iklim ve bitki örtüsünde simetri oluşu göze çarpar. Ekvatordan kuzey ve güneye doğru gidilirse; önce Ekvatoral iklim ve Ekvatoral ormanlar, sonra yazı yağışlı iklim ve savanlar, çöller ve nihayet Akdeniz iklimleri ve makiler görülür.

Afrika, yüz ölçümü itibariyle, Asya ve Amerika’dan sonra üçüncü sırayı alır ve yaklaşık 30 milyon km’lik bir alanı vardır. Kıyıları girintisi ve çıkıntısı çok az, sade bir yapı vardır. Kıta olarak eski bir masif alana tekabül ettiği için, yeryüzü şekilleri oldukça sadedir. Masif bir kütle olduğu için, okyanus kıyıları oldukça yüksektir. Dolayısıyla doğal limanları yok denecek kadar azdır. Kıtanın orta bölümünde ise, balta girmemiş ormanlar olduğu için, karayolu ulaşımı da çok zordur.

Afrika Kıtası Özellikleri – Genel özellikleri

Afrika kıtası özellikleri açısından Ulaşım zorluğu, kıtanın geç tanınmasına sebep olmuştur. Uzun yıllar boyunca tanınamamış olmasından dolayı, kıtaya “Karanlık Kıta” denmiştir. öte yandan halkının büyük bir bölümü (özellikle orta ve güney bölümleri) zenciler oluşturduğundan, “Kara Afrika” da denildiğini biliyoruz. Afrika üzerindeki bu karanlık, ancak 19. yüzyıldan itibaren yavaş yavaş kalkınmaya başlamıştır. Ancak ne var ki; Avrupalıların kıtaya gelişi, “aydınlık bir kıta” müjdesi yerine, “Sömürülen bir kıta” görünümü kazandırmıştır. Gerçekten bugün bile Afrika Ülkeleri, diğer ülkeler tarafından sömürülmektedir. Bu itibariyle kıtaya “Sömürge Kıta” adı da verilebilir.

Sömürülen Afrika, sömürgecilerin aşırı iştahları yüzünden tarım, hayvancılık sayesinde arzu edilen gelişmeyi kaydedememiştir. Bugün kıtada genel olarak ilkel tarım ve hayvancılık hakimdir. Sanayi ise, yok denecek kadar azdır. Afrika kıtasında, üç farklı insan grubu vardır. Bunlar; Kuzeyde Arapça konuşan hami ve Sami ırkları (Araplar), orta bölümde ilkel zenci grupları, güneyde ise çoğunluk zencileri yöneten bir avuç beyaz azınlıktır. Bu itibarla, kuzeye Arap Afrikası, orta bölüme Zenci Afrikası ve güneye de Beyaz Afrika denilebilir. Din olarak da üçe ayrılır. Kuzeyde Müslüman, güneyde Hıristiyan ve orta bölümde ise animist (ilkel dinler) egemenliği vardır.

Kıtanın diğer bir özelliği, ülkelerin tamamında ekonominin bir veya iki ürüne bağlı kalmasıdır. Örneğin halkın önemli gelir kaynağı, Gana’da kakaoya, Liberya’da kauçuğa, Madagaskar’da Vanilyaya, Habeşistan (Etiyopya)’da kahveye, Nijerya’da palmiye yağına, Libya’da petrole, Güney Afrika Cumhuriyeti’nde ise altın, gümüş, elmas gibi değerli madenlere dayanır. Bu durum ise, ülkenin dışa bağımlı olmalarına ve sömürülmelerine uygun zemin hazırlamıştır.

Afrika Kıtası özellikleri konusu burada bitmiştir. Ekonomik özellikleri konusu sitemizde mevcuttur arama yaparak ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 9 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın