Adolf Hitler Kimdir Kısaca Hayatı

yorumsuz
675 views
Adolf Hitler Kimdir Kısaca Hayatı

 

Merhaba bu yazımızda Dünya’da ün salmış Adolf Hitler kimdir , hakkında bilgi veriyoruz. Kısa ve net biyografisini açılıyoruz. Tek sayfa ödev olarak kullanabilirsiniz. Adolf Hitler kısaca hayatı tam bu başlıkta. Hadi başlayalım.

 

 

 

 

ADOLF HİTLER (D. 20 Nisan 1889Ö. 30 Nisan 1945)

Adolf Hitler, Avusturya asıllı Alman politikacı, devlet adamı ve diktatör. 1933 itibari ile Almanya’nın başbakanı ve 1934’den ölümüne kadar Almanya’nın devlet başkanıydı. Devlet başkanı olduğu dönemde başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı makamlarını birleştirerek Führer unvanı altında devlet başkanlığı yapmıştır.1921-1945 yılları arasında Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi’nin başkanlığını yapmıştı.Hitler, Almanya’da I. Dünya Savaşı sonrasında yaşanan Büyük Buhran’dan güç kazandı.

Ekonominin tekrar kurulması, yeniden silahlandırılmış bir ordu ve totaliter ve faşist bir rejimle; Hitler saldırgan bir dış politika izleyerek Alman “yaşam alanı”nı (Lebensraum) genişletmek amacıyla Polonya’ya saldırdı. Yıldırım savaşı (Blitzkrieg) taktikleri ile Mihver Devletleri ittifakı ile birlikte Avrupa’nın büyük bölümünü ve Asya’nın bir kısmını istila etti. Berlin’de; Hitler, eşi Eva Hitler(Eva Braun) ile yeraltı sığınağında (Führerbunker)30 Nisan 1945 günü intihar etti. Cesedi vasiyeti üzerine takipçileri tarafından yakıldı.7 Mayıs 1945’te Alfred Jodl’ın imzaladığı teslim belgesiyle Nazi Almanyası tamamen yok oldu.

Adolf Hitler Sözleri

TürkIer öyIe bir miIIettir ki, hayatta bir tane bile kalsa devlet kurup intikamını alır.

Gün gelecek, öldürmediğim her Yahudi için bana küfredeceksiniz!

Kaynakça: MLA (Modern Language Assoc.)
Erçel, Gülser, and Hiperlink (Firm). 100 Biyografide Dünya Ünlüleri. Hiperlink, 2012.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın