16. yüzyıl Türk Denizciliği Konulu Yazı

yorumsuz
3.586 views
16. yüzyıl Türk Denizciliği Konulu Yazı

16. yüzyıl Türk denizciliği konulu bilgilendirici metin yazınız ödevi için yeni bilgiler , 16. yy. da Türk denizciliğinde neler oldu denizcilik faaliyetleri kısa özet bir yazı paylaşıyoruz. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Kısa tutulmuştur. Ödev için kullanabilirsiniz.

 

16. Yüzyıl Türk Denizciliği

Üç tarafı denizlerle kaplı olan muhteşem bir yaşam koşulları olan Türkiye de  denizcilik faaliyetleri yoğun bir şekilde yaşanmıştır. 16. Yüzyıl Türk Denizciliği ünlü isimleri Piri Reis (1465-1554) , Turgut reis (1485-1565) , Kemal Reis (1440-1511) , Kaptan-ı Derya ( Barbaros Hayrettin Paşa) (1478-1546) , Kaptan-ı Derya ( Kılıç Ali Paşa ) (1500-1587) , Salih Reis , Piyale Paşa (1578) , Oruç Reis (1474-1518 ) , ve Seydi Ali Reis ( 1498 – 1562) ‘ dir.

16. Yüzyıl Türk Denizciliği gururumuz olan Riri Reis iki adet Dünya Haritası çizmiştir. Turgut Reis Trablusgarp’ı fethetmiştir.  Kemal Reis ise Piri Reisin amcasıdır. Osmanlı Donanmasında başarılı görevler yerine getirmiştir. Kaptan-ı Derya Barbaros Hayrettin Paşa , Osmanlı döneminde Akdeniz’i Türk gölü haline getirmiştir. Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa , Barbaros Hayrettin Paşa’nın yetiştirdiği öğrencilerindendir.  Osmanlı Deniz Kuvvetlerinde başarılı görevler yerine getirmiştir.

Salih Reis 1553 tarihinde Fas’ın fethedilmesinde Türk Denizciliğini gururlandıracak önemli başarılar elde etmiştir.  Piyale Paşa Osmanlı donanmasında görevler yapmış , Kanuni Sultan Süleyman’ın en sevdiği denizcileri arasında yer almaktadır. 16. yüzyıl Türk Denizciliği önemli isimlerinden Oruç Reis ise döneminde Cezayir’i Fethetmiştir.  Seydi Ali Reis Osmanlı Devleti için en önemli denizciler arasındadır. Yaşamı boyunca denizcilik hakkında önemli kitaplar yayınlamış , Denizcilik ile ilgili bilgilerin gelecek kuşaklara aktarılmasında yardımcı olmuştur.

16. Yüzyıl Türk denizciliği , Denizcilik açısından Türkiye  için yükselme , medeniyete ulaşma , çağdaşlaşma yıllarıdır.  Kahramanlıklarla ve başarılarla dolu geçen bir asırdır.  Günümüzde halen Piri Reis’in haritasını kullanan denizciler mevcuttur. Colomb haritası ile kıyaslayanlar , Piri Reis’in haritasının gizemler sırlar içerdiğini düşünenler mevcuttur. Haritasının ismi günümüzde halen Piri Reis ismiyle anılmaktadır.

Kullanılan Kaynaklar ve Kitaplar

Ali Kuzu –  Ünlü Haritacı Piri Reis ,
Nazan Karakaş Önür – 500 Yılın Ardından Piri Reis
Hiperlink 2005 – Turgut Reis e-book kitabı
Ali Rıza Seyfi – Barbaros Hayreddin Paşa
Ali Rıza Seyfi – Oruç Reis

 

16. Yüzyıl Türk Denizciliği hakkında kısa bilgi burada bitmiştir. Sizlerde bir şeyler eklemek isterseniz yorumlarınızı bekliyoruz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 20 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın