Zübük Roman özeti farklı

yorumsuz
458 views
Zübük Roman özeti farklı

 

Zübük roman özeti farklı ve yeni olarak paylaşıyoruz. Yazar Aziz Nesin kitabı olan Zübük romanı özet kısa ve uzun versiyonu birleştirerek orta uzunlukta farklı bir özet ile karşınızdayız. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan sizler için alıntı yapılmıştır. Ödev için kullanıma uygundur. Başlayalım.

 

 

 

Zübük Roman özeti

Zübükzüde İbraam kasabada kurnazlığıyla ün salmıştır. Son günlerde Ankara’dan bir mektup almıştır. Söylenilenlere bakılırsa, güya hükümetten birkaç kişi kendisini ziyarete gelecektir. Evinde büyük hazırlık yapılmaktadır. Kasabalılar konukları merakla beklemektedir Alucalı muhtar Sabri Ağa kalaycı Nuri Efendi’ye dert yanar: Komşu halkıyla yayla yüzünden birbirlerine düşmüşlerdir. Köylüler çaresiz kalınca, “bu düğümü ancak Zübük çözer” diyerek ona başvurmuşlardır. Zübükzüde açıkgöz, pişkin ve girgin bir adamdır. Ankara’ya tanıdık milletvekillerine yazarak işlerini göreceğine söz vermiştir. Sabri Ağa her gelişinde ona para ve hediye getirmiştir. Aradan aylar geçmiş, öyleyken işler düzelmemiştir. Köylülerin Zübükzâde’ye kaptırdığı para, binlerce lirayı .bulmuştur Nuri ile Sabri dertleşirken, terzi Cemal çıkagelir. Onun da bağrı yanıktır: Kardeşi ortaokulu bitirince, liseye girmek istemiştir.

Cemal onu bir parasız yatılı okula sokmayı düşünmüştür. Sonunda o da Zübük’ün tuzağına düşmüştür: Kumaşı kendisinden olmak üzere Zübük’e elbise dikmiş, cebine de para koymuştur. Gelgelelim, okullar açılmış, hâlâ kardeşinin işi sonuçlanmamıştır Öte yandan, Nuri de Zübük’ten kazık yemiştir. Bu yüzden üç arkadaş üzgün ve öfkelidirler. Birlikte Zübükzâde’nin kapısına dayanırlar. Amaçları paralarını kurtarmak, olmazsa zora başvurmaktır. Fakat Zübük zeki ve hilekürdır. Hemen durumu kavrar. Onları güleryüzle karşılar. Biraz beklemelerini, yandaki odada jandarma komutanıyla görüşmekte olduğunu söyler. Öteki odaya geçer.

Zübük Roman özeti 2. Bölüm

Konuşulanları dinleyen köylüler utanç ve pişmanlık duyarlar. Çünkü Zübük komutana kasaba halkına iyi davranmasını öğütlemektedir Ancak birkaç gün sonra işin içyüzü anlaşılır: Meğer komutan bir aydır izindeymiş, Zübük onun sesini taklit ederek köylüleri aldatmıştır! Böylece, aradan aylar geçer. Zübük gitgide ünlenir. Sık sık kente giderek oradan kendi adresine şekerleme, çikolata kutuları postalar, bakanların, hatta başbakanın ağzından mektuplar yazar. Bunları bir punduna getirerek partili arkadaşlarına okur. Buna kanan köylüler başları sıkışınca Zübük’e gelirler. .Durmadan ona para, yiyecek taşırlar, yardım dilerler O sırada kente yeni bir vali atanır. Sert, disiplinli bir adamdır.

Herkes ondan korkar. Köyü teftişe geldiği bir gün Zübük boynuna atılır. “Vay Efendim!” diyerek yanaklarından öper. Senli benli konuşmaya başlar. Köylüler şaşırırlar, ama seslerini de çıkaramazlar. İşin tuhafı vali de gitgide Zübük’e inanmaya, hatta ona iltifat etmeye başlar Buna benzer ilginç ve gülünç olaylarla zaman geçer. Zübük’ün gitgide ünü ve gücü artar. Bir ara onun büyük konuklarından söz edilir: Ankara’dan bir milletvekili ile arkadaşları Zübük’ün evine gelirler. Kasabalı partililer elektrik direğine çıkarak evi gözetlerler 0 içerde kadınlı erkekli bir topluluk içip eğlenmektedir. Hatta, birbirine el şakası yapmaktadır! Köylüler “Zübük bize boynuz .taktırıyor!” diyerek şakalaşırlar Konuklar gittikten sonra kasabada hayat durgunlaşır. Artık seçim hazırlıkları başlamıştır. Kasabanın ileri gelenleri Zübük’ün belediye başkanı olmasını isterler. Yalvar yakar onu da buna razı ederler.

Zübük Roman özeti son bölüm

Zübük belediye başkanı seçilir. Bunun için dostlarına ziyafet çeker. Yemekte soyundan “dedem Abdülnazif Paşa” yahut “babam Zübükzüde Kara Yusuf Paşa” diye söz eder. Herkes bunun asılsız olduğunu bilir, ama kimse sesini çıkarmaz. Ertesi yıl Zübük milletvekili seçilir. Kasabalılara baraj, cami ve köprü vaat eder. Ankara’ya gider. Fakat vaatlerinden hiçbiri gerçekleşmez. Ayrıca, orada birtakım potlar kırdığı için başbakanı kızdırır. Üstelik, sonraki seçimlerde kazanamaz. Memleketine döner. İlkin sessiz, içine kapanık bir yaşam sürer. Ardından yine ortaya çıkar. ilgileri üzerine çeker. iktidar partililer kadar muhaliflerin de aradığı bir adam olur: Yeni gelen valiyle ilişki kurar, kasabayı !vilayet yapmaya çal ışacağına söz verir Kasabalılar için bu, sevindirici bir vaattir. Ve yine çoğu kimseler ona inanmaktadır. Zübük roman özeti burada bitmiştir.

 

Not: Bu değerli güzel romanın yazarı hakkında bilgi edinmek ister misin? Günümüzde halen popülaritesini yitirmemiş okuyucu kitlesi tarafından beğenilen yazarımızın eseri olan  Zübük roman özeti paylaştığımız kitabın yazarını eğer merak ediyorsan buraya tıkla. Aziz Nesin Hayatı ve Eserleri Kısaca

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın