Zitvatorok Antlaşması kısaca – Anlaşma

yorumsuz
424 views
Zitvatorok Antlaşması kısaca – Anlaşma

Zitvatorok Antlaşması kısa önemi hakkında bilgi. Zitvatorok Antlaşması nedir , kimler arasında imzalanmıştır , maddeleri nelerdir kısa özet olarak tek başlık altında ödev için hepsini derledik. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Tek sayfa çıktı almak için uygundur. Hikaye gibi  anlaşılır yazılmış. Başlayalım.

 

Zitvatorok Antlaşması

Derviş Paşanın ölümünden iki ay kadar evvel, uzun müddet süren bir rivayete göre murahhasların nehir üzerindeki kayıklara binerek sürdürdükleri müzakereler sona ermiş. Anlaşmanın yapıldığı yerin adını alan bu antlaşmaya “Zitvatorok Antlaşması” adı verilmiştir. Daha evvel Diyarbakır Beyler beyliği makamında olan Murad Paşa Devleti islamiye yararına birçok fedakarlıklar ve kahramanlıklar ifa etmiş ve vezirlik rütbesine nail olmuş oluyordu.

Söz konusu müzakerelerde Osmanlı sulh heyetinin başkanlığını yapıyordu. Hem iyi bir asker hem de iyi bir diplomat olan paşa iç durumları çok iyi takip ediyor ve merhum Sokulluzade Lala Mehmet Paşanın izinden giderek iç zafiyeti düşmana duyurmadan güzel bir sulh gerçekleştirmeye uğraşıyordu.

Zitvatorok Antlaşması Önemi

Bu sebepten kuru unvanlar üzerinde durmayıp sulhu sağlamaya çalışmıştır. Bu sulh ana hatları ile şöyle idi. On yedi maddeden ibaret olan antlaşma o güne kadar Avusturya İmparatoruna Viyana Kralı diye hitap eden Osmanlı Devleti, artık imparator diyecekti. Karşılıklı olarak üç senede bir hediyeler gönderilecekti. Kanuni zamanında Macaristan’ın muahede icabı Avusturya’da kalan toprakları için alınan senelik 30 bin dukalık vergi lav ediliyor, bunun yerine Avusturya bir defada iki yüz bin duka altını Osmanlı Devletine Ödemeyi kabul ediyordu.

Osmanlının göndereceği elçiler artık eskisi gibi olmayıp yani; çavuş, müteferrika, çaşnigir rütbelerinde olmayacak ancak beyi rütbesine haiz olanlar gönderilecekti. Birde o güne kadar Devleti aliye sekiz yıldan fazla süren sulh yapmazken ve sulh şartlarını padişah hazretleri tenezzül edip dikte etmez, sadrazamın veya onun tayin edeceği birine bırakılırken artık müzakere yoluyla yapılması vardı.

Zitvatorok Antlaşması Sonucu

İşte şunu bir daha tekrar etmekte fayda vardır ki; “İstersen sulhu salaha, hazır ol cenge. Ancak bu kaideye uyarsan, arzu ettiğin bir sulh temin edersin yoksa beri yanda Papa ile İran saldırıları, diğer yanda Anadolu’daki eski Beyliklerin kalıntılarının şu veya bu sebebi ittihaz edip isyanı seçmeleri böyle sulh antlaşmaları yapmaya zorlamıştır.Devleti bu müzakereleri bir sulh antlaşmasıyla bitiren doksanlık delikanlı Kuyucu Murad Paşa devlet kuvvetlerinin iyi kullanıldığı takdirde nelere kadir olunacağını da göstermiştir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 19 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın