Zehra Roman Özeti Kısaca Farklı

yorumsuz
845 views
Zehra Roman Özeti Kısaca Farklı

 

Zehra roman özeti kısaca farklı başka yerlerde bulamayacağınız , Zehra romanı özet olarak kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılarak sizlerle paylaşıyoruz. Nabizade Nazım’ın eseridir , tek sayfa çıktı almaya uygun olarak düzenlenmiştir. Ödeviniz için kullanabilirsiniz.

 

 

 

Zehra Roman Özeti

Zehra zengin bir aile kızıdır. Küçük yaşta annesini yitirir. Sevgi ve şefkatten yoksun kalır. Bu yüzden sinirli, kıskanç ve geçimsizdir. Her şeye öfkelenir. Büyüyünce, babası onu iş yerinde katip olarak çalıştırdığı Suphi ile evlendirir. Zehra bir süre  kocasıyla iyi geçinir. Sonra eski huyları depreşir. Eşini herkesten kıskanır, durmadan onu rahatsız eder.

Suphi’nin annesi, ev işlerine yardımcı olmak üzere, Hüsnücemal adında güzel bir cariye alır. Bu durum Zehra’yı iyice çileden çıkarır. Karısından bıkan ve bunalan Suphi bu kez HüsnüCemal’e bağlanır, sonra da onunla evlenir. Ayrı bir eve taşınırlar. .Zehra’nın babası ölünce Suphi onu boşar Zehra öç almak için bir Rum kadınını Suphi’ye musallat eder. Yosma Ürani kısa zamanda amacına ulaşır. Suphi’yi kandırır, kendisine bağlar. Suphi’nin gözü artık Hüsnücemal’i görmez, aklı Ürani’dedir. Bu yüzden, yarını yoğunu ona yedirir. Sonunda iflas eder. Bunun üzerine Ürani ona sırt çevirir. Hüsnücemal üzüntüsünden intihar eder.

Suphi tulumbacılığa kadar düşer. Öyleyken Ürani’yi unutamaz. Sevgilisinin başka bir erkekle yaşadığını duyunca tepesi atar. Gizlice onları izler ve ikisini de yakalayıp öldürür. Fakat kanıt yetersizliğinden kurtulur. Trablusgarp’a sürgün edilir Bu arada Zehra, Suphi’nin katibi Muhsin ile evlenmiştir, ama mutlu değildir. Yeni kocası bir süre sonra ölür. Zehra yalnız kalır. Ayrıca, Suphi’nin başına gelenleri de öğrenince sinirleri büsbütün bozulur. Çünkü, için için, hala onu sevmektedir. Bir gün sokakta giderken, bir dilenci kadının ansızın düşerek öldüğünü görür. Dikkatle bakınca Suphi’nin annesi olduğunu anlar. Kendini tutamaz, kadının üstüne kapanarak ağlar. Ardından, hastalanıp yatağa düşer. Bir ay kadar ateşler içinde yatar, sonra da ölür.

Zehra Roman Özeti Ana Fikri

Duygusal olarak yazılmış bir romandır , hisler ön plandadır. Bolca tasvir yapılmıştır.  Tanzimat sonrası İstanbul’da yazılmış olan herhangi bir Türk ailesinin hikayesi diyebiliriz. İnsana ne oldum değil ne olacağım bir fikir vermektedir.

Not: Zehra Roman özeti burada bitmiştir. Eğer bu güzel hikayesi olan romanı kimin yazdığını ve hayatını merak ediyorsanız buraya tıklayın. Nabizade Nazım Kısaca Hayatı ve Eserleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın